A Man for All Markets – Edward Thorp

Už dlouho jsem si chtěl přečíst o tomhle chlapíkovi.
Pokud ho neznáte, tak jen stručně:
Extrémně chytrý matematik a fyzik, profesor, který o matematice jen neteoretizoval, ale výsledky ověřoval v praxi.
thorp1
Čím byl výjimečný?
Tvrdilo se, že v karetních hrách typu black-jack nelze dlouhodobě vyhrávat. Prostě casino má výhodu a vy časem přijdete o své peníze.
Tvrdilo se, že ruleta je natolik náhodná hra, že nelze předpovídat padající čísla, krupiér má výhodu a vy časem prohrajete svoje peníze.
Tvrdilo se, že akciové trhy jsou efektivní a že ….

A Edward Thorp prakticky prokázal, že ta tvrzení nejsou pravdivá.

Edward Thorp byl člověk, který měl jednu obdivuhodnou vlastnost. Bavilo ho (a možná ještě baví, i když mu je teď tuším asi 85 let) ověřovat si věci sám. To, že někdo řekne „ je dokázáno, že to a to nejde“, pro něj nic neznamenalo.

S kolegou sestrojil v šedesátých letech asi první „počítač“ nositelný na těle.
Než sestrojili tehle přístroj, koupili si vyřazenou ruletu a natáčeli, jak kulička rotuje, propočítávali a stanovovali pravděpodobné místo zastavení kuličky.
Počítač byl složen ze dvou částí – jeho kolega měl v botě spínač a na těle potom vysílač, Thorp měl přijímač a sluchátko.
Když vhodil krupiér kuličku do rulety, Thorpův kolega zmáčknul v botě spínač a při obíhání kuličky mačkal znovu. Přístroj na těle vysílal tón podle toho, v jaké části se asi kulička zastaví. Thurp potom přijímal signál a podle tónu vsázel.
I když měl přístroj úspěch a dařilo se jim vyhrávat, v tomto případě Thorp s kolegou od dalších pokusů časem ustoupili, protože přece jen ten hardware byl dost nepohodlný. Část na obrázku.
thorp2
Co se ale Thurpovi povedlo dokonale, to byl black jack (a potom i další karetní hry).
Tady se tvrdilo, že nelze krupiéra porazit. Thorp byl ale jiného názoru. Začal vypočítávat pravděpodobnosti během hry. Na začátku ale zjistil, že by mu na jeho výpočty nestačilo ani několik lidských životů. Potom našel výpočetní místnost, kde byly mechanické počítačky. I tak to ale bylo prakticky nezvladatelné.
Potom se objevil na univerzitě první počítač. Thorp si napsal program a vše opravdu vypočítal. Potom použil metodu zjednodušování.
Výsledek byl takový, že při hře Thorp neustále pomocí zjednodušené metody propočítával svoji výhodu nebo nevýhodu proti krupiérovi a když měl výhodu, vsadil hodně….
Protože se mu dařilo, musel potom do kasin pod různými převleky. Jeho první testování hry s penězi za pomoci dvou tajemných milionářů byl taky výborný příběh.
Tahle část knížky byla pro mě asi nejčtivější.

Thorp napsal knížku Beat the Dealer o své metodě hraní black jacku a ta se stala tak populární, že kasina musela pod nátlakem hráčů používajích jeho metodu měnit pravidla….

Thorp tuto sféru opouští a vrhá se do „největšího kasina na světě“ – na akciové trhy. I tady si vypracuje na tu dobu revoluční systém, kdy ve svém fondu pomocí počítačů vyvažuje riziko nákupu akcií atd.. A nebyl by to on, kdyby nebyl zase úspěšný…..

Jeho život je tedy bez debaty super zajímavý.

A ke knížce samotné:
Je to autobiografie. Nejprve něco z dětství a pak prožíváme všechna ta dobrodružství. Dojde i na osobní život – seznámení a život s jeho manželkou.

První zhruba polovina knihy pro mě byla suprová. Thorp má i takový lehký skrytý smysl pro humor.
Někde před polovinou knihy se dostáváme k zakládání jeho fondu. Mě zajímaly jeho názory a tak jsem se nenudil. Ale někdo, kdo šel jen po jeho životopisu se možná na dost dlouho zasekl v kapitolách věnovaných Thorpovým názorům na investování a akciové trhy, na teorii efektivních trhů atd… Ke konci se zase kniha rozjede v tom životopisném stylu.

Celkově tedy u mě skoro nadšení.
Ale asi by bylo lepší kus té prostřední akciové části vypustit a vydat ji třeba jako zvláštní knížku. I když nevím, jestli by to nebylo podobné jeho knížce Beat the Market – tu jsem nečetl.

Co si z knihy odnáším
Nebudu sice hrát ani black jack, nebudu hrát v kasinu ruletu, nebudu investovat do akcií stylem, který popisuje Thorp.

Z knížky si ale odnáším to, že i když něco vypadá jako neřešitelné, může se najít člověk, který to rozlouskne. Člověk, který si chce sám ověřit to, co ostatní považují za dané a má snad až dětskou radost z přemýšlení a řešení problémů.

Líbilo se mi, jak pěkně psal o své (teď již zemřelé) manželce.

Určitě bych si ještě o Thorpovi něco rád přečetl – z knížky jsem měl dojem, že i přes jeho nesporné úspěchy v matematice a finanční úspěch zůstal svůj a „normální“.
Neustále si s sebou nesl své dětství, které prožil v čase velké ekonomické deprese a kdy vyrůstal v nuzných poměrech. Často se v knize zamýšlel nad bohatstvím a to bylo taky zajímavé.

Tomu člověku se dařilo snad všechno, na co sáhnul.

Be Sociable, Share!