Black Mirror – 3. řada

Nad prvními dvěma řadami seriálu Netflixu Black Mirror jsem neskrýval své nadšení.

Stejně jako první dvě řady, obsahuje i ta třetí na sobě nezávislé příběhy. Oproti minulým řadám jich je ale více.
Není to klasické sci-fi.
Stručně řečeno: jsou to jakoby příběhy většinou z nedaleké budoucnosti, kde jsou ale technologie trochu dál (někdy opravdu jen lehce a třeba třetí díl třetí serie by se mohl odehrávat klidně dnes) a v příbězích je prezentováno, co by se mohlo stát a kam by to mohlo vést.

První příběh Nosedive třetí řady mě moc nezaujal.
bm1
Nechci se zaobírat do podrobna dějem, ale ve stručnosti tam jde o to, jak se prezentujeme (nejen) na sociálních sítích a jak jsou pro nás důležité všechny ty laiky a hodnocení ostatních lidí a jak jsme ochotni se kvůli tomu kvůli naší ješitnosti přetvařovat a jak ztrácíme svou přirozenost.
Tak tehle příběh mě moc nechytil, zdálo se mi to až takové polopatické.
Ale byla tam pro nás Čechy jedna taková zvláštnůstka. V jedné chvíli tam uslyšíme češtinu.. Nejdříve jsem si to nějak nedokázal zařadit – myslel jsem, že kousek filmu už někdo předaboval, ale byl tam i český nápis a mělo to ve filmu určitý důvod.
I když, kdyby tam nebyla čeština, ale třeba polština nebo čínština, mělo by to (kromě téhle zvláštnosti pro českého diváka) stejný význam.

Druhý příběh Playtest byl pro mě opravdu top. Ještě mnohem dříve, než se začala rozvíjet zápletka s počítačovou hrou, mě příběh vtáhl.
bm2
Sice nehraju počítačové hry, ale i tak jsem se do děje pěkně zabořil. (Můj hráčský um ustrnul na vláčku projíždějícím mezi překážkami a u hada pojídajícího kuličky, nebo co to bylo. To jsem absolvoval na našem prvním PC 486, které jsem si sám ještě v minulém století sestavil z náhradních dílů) Člověk viděl, jak už se těžko rozpozná, kde končí hra a kde začíná nebo končí realita (ještě že u toho vláčku a hada to bylo celkem jasné :-)). Mělo to atmosféru, napětí, myšlenku. Moc se mi ten díl líbil.

Ve třetím díle Shut Up and Dance bylo také napětí, mělo to tempo, člověk přesně nevěděl, kam to směřuje.
bm3
Myslím, že by se na to měl podívat každý, kdo si myslí, že je za svým počítačem pěkně anonymní a že ho nemůže nikdo třeba vydírat. Byl to jeden z dílů, kde jsem nezaznamenal žádnou technologii budoucnosti a kdyby se něco takového opravdu stalo, ani bych se nedivil.

Čtvrtý díl San Junipero bych se neodvážil úplně hodnotit – musím se na něj podívat ještě jednou s titulky. Myslím, že mi kvůli mé angličtině v příběhu něco uteklo.
Snad moc neprozradím, když napíšu, že se tady jednalo o milostný lesbický příběh a vzpomínky.
bm4
Až tak do tří čtvrtin to vypadalo opravdu jen jako milostný příběh bez nějakých technologických udělátek, i když mi tady občas nebylo jasné, ve kterém období se daný úsek odehrával.
Nejsem tedy schopen příběh zhodnotit, po opáčku s titulky snad budu moudřejší.

A je tu pátý díl – Men Against Fire.
bm5
Pro ten mám jen samé superlativy. Chytrý, napínavý, a hlavně v něm proběhl úžasný nečekaný zvrat ve vnímání kladných a záporných postav. To už jsem hooodně dlouho nezažil.
Na začátku si příběh klasicky zařadíme do určitých schemat, která známe z jiných fantastických, válečných nebo třeba i zombie – filmů, z počítačových her.
Ten zvrat a následné prozření, to bylo pro mě hodně nečekané a člověk si uvědomil, že dobro a zlo bylo v realitě úplně jinde, než si myslel.
Technologie je tady o chlup dál než ta naše, třeba práce s rozšířenou realitou. Ale to nebylo až tak důležité. Mnohem důležitější je tady téma manipulace s člověkem a jeho vnímáním reality. Ještě dlouho po shlédnutí jsem nad příběhem přemýšlel.

Příběh šestý Hated in the Nation se od ostatních liší délkou – většina příběhů trvá asi hodinu, tahle část je asi o půl hodiny delší. Moc jsem nerozuměl angličtině a tak jsem to radši skouknul hned s anglickými titulky.
bm6
Příběh byl zajímavý, o tom žádná, ale bylo tam pár věcí, které mi vadily.
Děj vymazlený, zvraty, napětí, technologie – to bylo supr.
Ale třeba postava vyšetřovatelky Blue mi úplně nesedla. Připadala mi až moc schematická, vykonstruovaná. Takže v porovnání s jinými filmy (ne s Black Mirror) samozřejmě i tady velký nadprůměr, ale v této serii u mě o trochu slabší, než ty nejlepší kousky.

Na začátku třetí řady jsem měl trochu strach, že bude jen nastavovanou kaší prvních dvou serií, ale to se naštěstí vůbec nepotvrdilo a i z této řady jsem hodně nadšený.

Pro mě je i důležitá motivace ke zlepšení angličtiny. Na většinu dílů mi moje angličtina z nouze stačila, ale v některých dílech jsem měl velké problémy. Šestý díl jsem dal radši hned s anglickými titulky, čtvrtý díl jsem pravděpodobně kvůli angličtině úplně nepochopil.

Nezbývá než napsat velkými tučnými písmeny: DOPORUČUJU!

A tady je moje hodnocení jednotlivých příběhů:
Příběh 1: 60%
Příběh 2: 90%
Příběh 3:80%
Příběh 4: ?
Příběh 5: 100%
Příběh 6: 80%

Be Sociable, Share!