Cal Newport – Deep Work – Hluboká práce

dw2Jsem už starší ročnk a vzpomínám si na dobu, kdy začínal internet a kdy se objevily první mobily.

U těch mobilů si vybavuju, jak jsem četl nějakou zprávu v novinách, že někde v Anglii jsou i lidi, kteří kontrolují několikrát za hodinu, jestli jim nepřišla nějaká zpráva!!! Neměl jsem tehdy chuť tomu věřit.

Uplynulo pár let a my máme internet v mobilu. Krátíme si na něm chvíle čekání, zprávy kontrolujeme prakticky neustále, sdílíme, dáváme lajky, chatujeme….
Otázkou ale je, jestli se nám to trochu nevymknulo z ruky a co nám to vlastně dává a bere.

A ještě z jiného konce.
Lońský rok byl pro mě v prácia a částečně i doma psychicky hodně náročný. Roky před tím jsem doma relaxoval v blocích – to znamená, že jsem po příjezdu z práce něco dělal třeba na zahradě nebo v dílně, přišel jsem domů a cvičil jsem na basu, večer jsem si četl knížku atd….

Ale loni to přestalo fungovat. Nebyl jsem schopen se na nic pořádně soustředit. Jakmile jsem nějakou z těchto činností začnul, hned jsem těkal k mobilu (nebo PC), jestli není něco nového a nebyl jsem schopen se soustředit. Aniž bych si to uvědomoval, utíkal jsem do tzv. mělké práce. Lehnul jsem si třeba večer na gauč a vzal si čtečku, že si budu číst knížku. Ale po pár řádcích mě napadlo, že se ještě mrknu na mobilu na twitter, od čtení mě odehnal každý mail, napadlo mě, že čeknu, jaké počasí bude zítra…

Oslovil mě kamarád, který mi občas posílal nějaké překlady. Vše jsem odmítnul. Nebyl jsem schopný večer nějakou takovou práci dělat.

Když už jsem si doma udělal čas, že si stáhnu z netu nějakou knížku do čtečky, nechal jsem se pro změnu rozptýlit jinými stránkami na netu a většinou jsem žádnou knížku nenašel.

Nepozorovaně jsem začal dělat hodně věcí v multitastingovém módu, i když jsem věděl, že je to neefektivní.

V práci mi to připadalo, že se práce tak nějak divně roztříština na ohromné množství fragmentů. Neustálé vyrušování – práce, které trvají jen pár minut. Odejdete od rozdělané práce, jdete na pár minut zařizovat něco jiného, třeba přetlumočit pár vět a po návratu už netušíte, co jste dělali.

Asi není náhodou ani to, že jsem neměl prakticky žádné lucidní sny. Na jejich přípravu totiž musím provádět cvičení koncentrace, a to bylo prakticky vyloučené.

Začal jsem hledat příčiny a nějak amatérsky intuitivně jsem vyřešil několik věcí sám.

Koupil jsem si třeba novou čtečku.
Ta stará už měla problém s nabíjením a navíc začínala čím dál víc blbnout. Koupil jsem přes aukro starší Kindle s nadějí, že se budu na četbu víc těšit. A naštěstí se to potvrdilo. Nainstaloval jsem si do ní i slovník a je to supr.

Místo fragmentových zpráv jsem se rozhodl konzumovat i více obsahu ve formě audioknížek. Zároveň se budu zdokonalovat v angličtině a nebudu si kazit oči. Ale hlavně – budu se muset soustředit.

(Nové) začátky se čtečkou i audioknížkami byly těžké, ale zdařilo se. Dostavilo se jakési první uklidnění.

Dalším opatřením bylo to, že jsem začal články, které mám v RSS čtečce, číst v blocích. To znamená, že jsem si vyčlenil čas a články přečetl pokud možno soustředěně v jednom kuse.

Hodně si čtu články o investování – třeba na seekingalpha.com. Teď to dělám tak, že si ty zajímavé uložím na flešku a když mám před sebou nějaké časové okno, tak si je čtu bez toho, že bych otvíral internet a nechal se rozptylovat.

Protože bych rád postoupil ve schopnosti koncentrace a tím i zklidnění dál, stáhnul jsem si jako audioknížku knížku Deep Work. A hned musím říct, že to byla trefa do černého.
dw
Pojmenování problému – ano, je práce hluboká a mělká.
V té hluboké se musíme delší dobu soustředit a nenechat se rozptylovat . Pak je pravděpodobné, že se nám časem podaří vytvořit nějakou hlubší, těžko replikovatelnou práci, ze které budeme mít radost.
Mělká práce – serfování, twitter, facebook, maily jsou povrchní. Samy o sobě nejsou špatné, ale jejich dostupnost nám nepozorovaně rozfragmentovala bloky dříve ucelené práce. Neustálé těkání, jestli něco nepřišlo a co je nového….

Myslím, že právě to byl i jeden z mých loňských problémů. Nevím, jestli jsem si třeba facebook nainstaloval na mobil kvůli tomu, že jsem nebyl schopen se soustředit a tak jsem chtěl vyplnit čas, nebo jestli i facebook spoluzpůsobil, že jsem byl roztěkanější. Ale to je jedno.
Důležité je s tím něco udělat.

Tak nejdřív ke knížce. Líbila se mi. Poučila mě.

Je rozdělená na dvě části.
V té první rozebere autor druhy práce. Ukáže výhody hluboké práce a její přínos pro nás.
druhé části představuje podrobný tréninkový plán. Ukáže, jak měnit své zvyky.

Kniha pojmenovala to, co chceme. Pojmenovala to, co nás od toho odtahuje.
Je tu velké množství nápadů, jak odreogávače zkrotit. Příklady, kdy se to podařilo a proč.
Autor ukazuje i na sobě, jak při prohlubování hluboké práce a při omezování té mělké postupoval.

Dozvíte se, že důležitá není jen samotná hluboká práce, ale i „hluboký odpočinek“ a jak na něj.

Ne vše se hodí každému, ale snad každý si v knížce najde něco.
Knížce nemám moc co vytknout. V jedné recenzi jsem četl, že se autor knihy dost chlubí tím, kolik článků publikoval atd.. Já jsem to ale pochopil tak, že nám chtěl na svém příkladu ukázat přínos hluboké práce, ne se chvástat.

Další námitkou bylo, že nepochopil sociální sítě. Možná ne. To, co v knize popisuje asi nemůže použít každý. Ale třeba pro mě jsou jeho názory v tomhle směru většinou OK.

Takže konkrétně můj plán. Něčím mě inspirovala knížka, něco je z mé hlavy:

pokračovat v činnostech, které vyžadují soustředění – čtení knížek, audioknížky, možná se vrátím doma i k překladům

sociální média – využívat, ale s mírou
u mě konkrétně:
twitter – ten používám pasivně. Nic na něm nepublikuju, ale mám ho jako „agregátor ekonomických a investičních zpráv“. Považuju ho za výbornou věc. Ovšem trochu změním jeho využívání. Nechci, aby mi fragmentoval ještě víc čas. Nic se nestane, když si budu pročítat zprávy v jednom bloku třeba i s denním zpožděním. Moje investiční strategie stejně nestojí na nějakém dobíhání trhu a na rychlých reakcích. Pročistil jsem seznam odebíraných zdrojů – ty, které mi nic nepřinesly jsem vymazal.

facebook – tak tam nic nepublikuju ani jsem nepublikoval, ale mám ho kvůli dětem, které už s námi částečně nejsou doma a chci vědět, co dělají, jak žijí. A pak tam mám pár známých, které jinak nepotkávám.
Ikonku na mobilu jsem přesunul na obtížněji dostupné místo a myslím, že mi nic neuteče, když se na facebook podívám třeba o víkendu jednou za týden, čtrnáct dní.

Feedly – můj rss agregátor blogů – pročítat pouze v neproduktivní době v jednom celku z flešky bez netu.

Fio-smart broker (sice to není sociální medium, ale jako rozptylovač na mě taky působí) – často jsem refrešoval kurzy akcií firem, které sleduji, i když to vůbec neodpovídá mojí investiční strategii. Takže nově kontrola jen jednou za čas, jestli se trhy nezřítily :-)

email
Ten musím rozdělit na pracovní a soukromý
Pracovní – práce s mailem je mojí obživou – jsem překladatel – tlumočník ve firmě, takže mě oslovuje spousta lidí z naší i německé firmy a já řeším různé úkoly. Vyhnout se mu nemůžu. Co ale můžu ovlivnit je jejich kontrola. Mezi 7-9 hodinou je to pro mě důležitý komunikační nástroj. V této době musím objednávat materiál, vyřizovat různé nesrovnalosti – tady prostě potřebuju mail sledovat, a celkem rychle reagovat.
Potom už je ale v naší i německé firmě z větší části připravený kamion a já se věnuju překladům, objednávkám méně urgentních věcí, tlumočení a dalším činnostem. A samozřejmě zase mailům. Ale nic se nestane, když se nenechám vytrhávat přicházejícími maily a budu je kontrolovat třeba v poledne a potom ještě chvíli před odchodem domů. Hledám v nastavení, jak vypnout upozornění na liště na nový mail :-)

Soukromý mail jsem měl dost ošéfovaný už dřív. Moc mailů mi nechodí, většinou je pročítám jednou za čas. Asi si ale vypnu notifikaci nově příchozích mailů na mobilu. Ale k tomu musím ještě sebrat trochu odvahu. Ještě větší sekáč bych byl, kdybych si místo smartphonu koupil starý hloupý telefon bez netu. Ale to asi nedám ….

Knížka Deep Work mě tedy nezklamala a určitě ji všem doporučuju (třeba i naší houslistce, která na zkouškách naší kapely mezi písničkami pořád s někým chatuje a něco hledá na mobilu).
Ta je pro mě výstrahou, jak bych nechtěl dopadnout. Ve chvíli, kdy se věnuju svému koníčku a můžu se bavit s lidma okolo sebe sedět na mobilu.

Be Sociable, Share!