Cal Newport – Digitální minimalismus

digitalni-minimalismusKdyž se objevily první případy nakažení koronavirem, bylo asi přirozené, že se člověk snažil získat dostatek kvalitních informací.
Já jsem si ale uvědomil, jak negativně jsem informacemi ovládán, kolik času mi jejich konzumace spolkne. A už nešlo jen o informace o viru.

V té době jsem poslouchal Evžena Oněgina a četl Senecovy promluvy a uvědomil jsem si ten ohromný rozdíl v hloubce informací a ve vyvolání nálad.

Zprávy, které se na mě hrnuly ze všech možných serverů a zdrojů, byly většinou povrchní a už další den zastaralé a mě po nich zbyla tak maximálně špatná nálada. Každou chvíli nějaký mail nebo zpráva na whatsapu. Někdy jsem měl radost z toho, že se ozývají kamarádi, ale bylo to opět vytrhávání z klidu, totální fragmentace času a psychika zase o stupínek níž.
Nadčasové texty mě naopak přiváděly do léčivého klidu, k přemítání.

V té době se mě synek ptal, jestli náhodou neznám knížku Digitální minimalismus. Slyšel o ní v rádiu od nějakého jeho oblíbeného rapera.

Knížku jsem neznal, ale zjistil jsem, že ji napsal Cal Newport, autor knížky Hluboká práce, která se mi líbila.
Pro sebe jsem ji tedy našel v anglické verzi na netu. Když jsem zjistil, že je dobrá, koupil jsem ji pak pro kluka tuším asi za stovku na Kosmasu česky.

I když má poměrně vysoké hodnocení, hodně čtenářů ji porovnávalo s Hlubokou prací a většina ji hodnotila jako slabší.

Můj názor je jiný, možná z toho důvodu, že knížka z velké části reflektovala můj v té době aktuální problém.

O co tedy jde – zkrotit data tak, abychom u mobilu netrávili více času, než je zdrávo. Nejde o to vše zavrhnout, ale úsporně vybírat to, co chceme konzumovat, kdy to chceme konzumovat a v jakém množství.
Většinou žádné teoretizování, ale vysvětlení, proč je třeba nějaká aplikace taková a taková, proč se její tvůrci snaží nás u ní udržet co nejdéle a jaké triky na to používají. A co máme dělat my, abychom jim neskočili na lep a nestali se závisláky aplikace.

Já už používám z 99 procent jen mobil, doma PC výjimečně na platby nebo objednávky. V práci mám samozřejmě PC, ale (naštěstí) ne internet. Jen služební mail a systém.

Knížka má jednu takovou, řekl bych slabinu. Viděl jsem to na sobě a na svém synkovi.
Doporučuje se zde, aby čtenář provedl měsíční datový detox. Nechat opravdu jen to k práci nejnutnější a zbytek povypínat, ignorovat.
Tak tady se můj kluk trochu zasekl. Ani já jsem si nebyl jistý, jestli se mi do toho chce.
Zvolil jsem trochu jiný postup. Ale k tomu musím trochu dovysvětlit pozadí.

Z aplikací, které mi žerou nejvíc času a fragmentují čas bych jmenoval:
Twitter – můj největší zdroj převážně ekonomických zpráv.
Feedly – u mě agregátor nových článků převážně na blozích
Mail – byl jsem líný zablokovat nějaké reklamní maily z obchodů, kde jsem kdysi něco kupoval. Dost velkou část mailů u mě tvoří korespondence s kamarády. A tady se negativně promítla taková zajímavost. Jeden můj kamarád nemá chytrý mobil (aby na něm nebyl závislý), ale zároveň je aktivní dost času na počítači. Spousta mailů byla adresována více kamarádům najednou a ti pak odpovídali, někdy i hodně dlouze. A nějak tak se očekávalo, že člověk hned zareaguje.
Dále bych asi zařadil you-tube, kde většinou poslouchám písničky a přehrávač hudby – taky audiočetba a písničky, takže obě aplikace neřadím ke žroutům času a informačním aplikacím.

Inspirován knížkou jsem udělal následující opatření:

Twitter – neodpojil jsem se od něj na měsíc, jak navrhuje knížka, ale na týden. Myslím, že to stačilo. Po této době jsem si prošel staré tweety a vyřadil jsem ze sledování lidi, kteří píší něco, co mi nepřipadalo důležité.
Několik zdrojů, které se mi zdají přínosné, jsem i přidal.

Feedly – vyřazena asi polovina zdrojů. U těch jsem většinou četl jen nadpisy, ale i tak jsem je vyhodnotil jako nepřínosné.

Mail – zablokovány adresy, ze kterých chodily reklamy.

Dalším opatřením je pobyt na mobilu v blocích. Třeba twiter nemusím kontrolovat každou druhou hodinu, ale jednou v bloku třeba tak za dva dny.

Celkově tedy nevyplňovat každou volnou chvilku mobilem, ale vyčlenit si na něj čas.

Za mě tedy dobrá knížka, která mi pomohla (synek ji zatím nedočetl :-)). Pomohla ušetřit nervy, čas a data (těch spotřebovávám tak o třetinu míň proti dřív).

Be Sociable, Share!