Conscious Dreaming – Robert Moss

Zajímám se dost o sny. Hlavně mě zajímaly a zajímají lucidní sny, které se mi dříve dařilo indukovat a hodně změnily můj názor jak na snění, tak překvapivě i na „realitu“.

Při vyhledávání knížek, které by mě zajímaly, jsem si kdysi na goodreads.com uložil knížku Roberta Mosse Conscious Dreaming. Myslel jsem, že to bude opět něco o lucidních snech. Knížku jsem si nedávno „obstaral“ na netu a pustil se do čtení.
Trochu mě překvapilo, že to není moc o lucidním snění (tady už mi málokterá knížka asi řekne něco úplně nového), ale spíše o vědomém snění provozovaném šamany v různých částech světa a o dalších technikách snění a práce se sny.

cdMusím říct, že jsem byl příjemně překvapený.

Knížka se mi líbila střídavě „docela“ a nebo „hodně“ podle toho, jak moc jsem dané téma už znal a podle toho, co bylo pro mě nové a třeba i překvapivé.

Překvapivé pro mě třeba bylo téma synchronicity, kdy bylo v jedné kapitole ukázáno, jak pracovat s inkubací snů. To jsem už znal – hodně se zabýváte nějakou otázkou nebo tématem, potom na to přestanete myslet a před spaním otázku zopakujete (popř. napíšete a dáte pod polštář) a ve snech hledáte odpověď. OK, to jsem tak nějak znal.
Co mě ale úplně překvapilo, bylo to, že odpověď na otázku nemusíme hledat ve snu, ale i v „realitě“, a že to tak spousta šamanů taky dělala. Čili položili otázku přímo „realitě“ a potom čekali, kdy se stane něco neobvyklého, a dešifrovali odpověď. Věděli, že to je ta synchronicita – odpověď na jejich otázku, komunikace se skrytou říší….

Trochu mě zpočátku mátnul výraz „reality Check“, který v lucidním snění znamená něco trochu jiného než tady.

Částečně mě v knížce nudily přepisy některých snů, na kterých se demonstrovaly různé techniky atd.. Ale jinak se mi knížka líbila a určitě si o snění přečtu rád něco dalšího. A hlavně něco prakticky zkusím.

Be Sociable, Share!