Donnie Darko

Chtěl jsem vyzkoušet tastekid a byla deštivá neděle. Čas na nějaký zajímavý film.

Tak jsem si nechal doporučit film Donnie Darko
Těžko definovat žánr – je to psychologický film, scifi film, fantszy, psychedelický film…? Nevím. Možná od každého něco a je to vlastně úplně jedno.

A jak se mi to líbilo? Moc!

Někde jsem si stáhnul directors cut, neboli verzi, kterou si sestříhá režisér tak, jak by to udělal, kdyby ho netlačili producenti, studio atd..

I když má tahle verze víc než 130 minut!!!, můžu říct, že jsem se prakticky nenudil.
Trochu problém jsem měl s angličtinou – chvílemi se tam mluví o cestování časem a nějakých vesmírných otázkách a tam mi to dost utíkalo. Ale nechtělo se mi hledat titulky a kazit si zážitek jejich čtením.

Těžko říct, o čem film je (nejen kvůli mojí angličtině :-)). Hrdinou je mladík Donnie Darko. Ten má kromě holky, která vypadá celkem reálně i kamaráda, tuším že se jmenuje Fred, který ho tak nějak naviguje, co má dělat. S tím Fredem je ale problém v tom, že to je takový ohromný králík a ve filmu to chvílemi vypadá tak, že má Donnie Darko schizofrenii a tehle králík není skutečný. Ono tam je víc věcí, u kterých jsem si nebyl jistý, co se odehrává v jeho hlavě a co je „realita“. A je také možné, že tam žádná realita nebyla. A k tomu se tam dost cestuje časem….

A tady se dostáváme k jádru pudla. Mě se ten film líbil prostě tím, jaký je a nesnažil jsem se ho nějak logicky analyzovat a vysvětlovat. A právě konec filmu – tedy alespoň té režizérské verze ukázal, že jsem udělal dobře. Protože na rozdíl od jiných filmů, kde do sebe nakonec všechno pěkně zapadne a vy si řeknete: „tak takhle to bylo, takhle to na nás ten lišák nalíčil“ tak u tohohle filmu, alespoň u mě, k ničemu podobnému nedošlo.
Ale kupodivu mi to nevadilo.

Chystám se stáhnout verzi, která šla do kin (je o 20 minut kratší než directors cut) a podívat se, jestli třeba ta nenabízí nějaké vysvětlení, co se ve filmu vlastně odehrávalo. Třeba jen kvůli tomu, že by tahle hodně ulítlá režizérská verze spoustu lidí nenadchla a film by nevidělal tolik peněz.

Myslím, že u posouzení tohohle filmu hodně záleží na povaze a rozpoložení diváka. Mě se to líbilo, ale je možné, že kdybych to viděl jindy, tak by se mi to nelíbilo a chápu, že film může kromě nadšení budit i dojem naprosté sračky. Zkrátka, každý v něm vidí něco jiného.

V nějaké recenzi jsem četl, že se film stal kultovním. Protože se o filmy prakticky nezajímám, nikdy jsem o režizérovi Richardu Kellym neslyšel. Prý se mu v dalších filmech už nikdy nepodařilo překonat úspěch Donnieho Darka .

Tak za mě – moc dobrý zajímavý film.

Be Sociable, Share!