Edward Snowden – Permanent Record

O aféře Snowden jsem kdysi něco zaslechnul. Měl jsem mlhavou představu o tom, že to je chlapík, který pracoval pro americké tajné služby a před světem odhalil praktiky Američanů, kteří prováděli masový odposlech elektronických komunikačních prostředků. Nějak s tím asi souviselo i to, že odposlouchávali telefon Merkelové.
Neznal jsem motiv, proč to vlastně Snowden vyzradil. Nevěděl jsem, jestli za to dostal zaplaceno, nebo proč to vlastně udělal.
Potom jsem ještě věděl, že mu v Americe v nějakém parku postavili sochu, ale ta byla záhy městem odstraněna.

22580872_permanent-recordCelkově jsem nebyl schopný rozhodnout, jestli je Snowden hrdina nebo parchant.

Knížka začíná dost ze široka. Snowden vypráví o svém dětství a mládí, rodičích, prvním počítači, který doma měli.
Ze začátku mi to připadalo trochu zbytečné, ale později jsem musel uznat, že se už tam objevovaly důležité věci, které si Edward nesl dále do života.
Otec pracující u tajných služeb, Edwardova posedlost počítačem, vztah k vlasti atd..

Potom trochu skok, Edward dělá školu, ale není to to pravé ořechové
.
Po 11. září se jeho život hodně mění. Snaží se prospět vlasti, nechává se najmout do speciální armádní jednotky, ale při tréningu si zraní obě nohy a z programu je vyřazen. Tohle bylo pro mě hodně důležité – jako pohnutku k vyzrazení tajemství uvádí to, že tím chtěl posloužit státu, který se nechoval podle ústavy. Kdyby zde nebylo tohle armádní intermezzo, mohl bych mu to věřit a nemusel. Ale právě tahle skutečnost mě kloní hodně na stranu „věřit“.
Jeho zájem o počítače a přirozená inteligence ho dále přivádí do tajných služeb – splní bezpečnostní prověrku a jako kontraktor začíná pracovat pro tajné služby.

Protože je to zvídavý chlapík, postupně se mu dostanou do rukou i materiály, které číst rozhodně neměl. Je chytrý, dává si dohromady jedna a jedna a nakonec už v podstatě cíleně odhaluje mašinerii celosvětového špehování Američany.
(V knížce hraje důležitou roli i jeho děvče. Tady bylo zase zajímavé, jak protichůdné povahy oba mají.
Výborné mi připadlo začlenění deníkových zápisků jeho holky do knížky. Bylo zajímavé sledovat situaci po prozrazení tajemství právě jejíma očima a vidět, co všechno musela absolvovat, jak se cítila.)

No a pak se Snowden rozhodne, že si toto tajemství nemůže nechat pro sebe. Dlouho promýšlí způsob, jak data odnést z kontrolované budovy a také jak je potom zveřejnit tak, aby byla lidem srozumitelná a aby se americké vládě nepodařilo případ ututlat. A samozřejmě aby ho hned nezatkli a neodsoudili.

Případ se mu podařilo zveřejnit, už se mu ale bohužel nepodařilo odcestovat do Ekvádoru, kam měl vízum, a uváznul v Rusku, kde dostal dočasný azyl.

Knížka se mi líbila. Byla v ní spousta zajímavých postřehů. I když jsem si o amerických státních orgánech nikdy nemyslel nic dobrého, po přečtení knížky se můj názor nejen potvrdil, ale myslím si o nich ještě horší věci.
Těžko budu posuzovat literární hodnotu knihy – s mojí angličtinou jsem byl rád, že jsem to přelouskal.

Při čtení a po přečtení knížky se musí snad každý zamyslet nad tím, jak jsou naše data využívána nebo zneužívána.
Otázka, kterou jsem si před čtením knížky položil, jestli je Snowden hajzl nebo hrdina má pro mě jednoznačnou odpověď – hrdina.

Be Sociable, Share!