Erik Tabery – Opuštěná společnost

O politiku se zajímám minimálně (prostě jsem se už vzdal naděje, že jde nějakému politikovi o víc než vlastní prospěch).

Baví mě ale knížky a jednu z cen v letošní Magnesie liteře vyhrál Erik Tabery s knihou Opuštěná společnost.

Vůbec by mě nenapadlo si ji přečíst. Ale kamarádka mi ji doporučila a já si řekl, že vylezu, jak se dnes říká, z té své sociální bubliny a poslechnu si názory z oblasti, kterou bych jinak ignoroval.
os
Tohle tedy není kritika od nějakého fundovaného odborníka, nadšeného Taberyho obdivovatele, nebo snad člověka z Erikova nepřátelského tábora.

Upřímně, o Taberym vím jen to, že je šéfredaktorem Respektu a tuším, jaké má asi názory.

Do knížky jsem se zakousnul, ale vpřed mi to šlo zpočátku dost ztuha.
Vracení se do období První republiky, bylo tam hodně Masaryka, byl tam Ferdinand Peroutka. Spousta citátů. Ale louskal jsem dál.

S každou další stránkou se to lepšilo, objevovaly se paralely s Havlovou dobou a s dneškem.

O co v té knížce (alespoň podle mě) jde.
V současné době prožíváme období, kdy sice žijeme v demokracii, ale k moci se prakticky všude derou populisté. Jednoduchá řešení na složité problémy.

U nás jsou takovými představiteli třeba Okamura, Zeman, Babiš. A právě dvěma posledně jmenovaným je v knížce věnováno po jedné kapitole.

Podle mě zaujímá Tabery určitý občanský a politický postoj a pomocí analogie s minulostí se snaží najít paralely s dnešní situací a ukázat nám, co se okolo nás vlastně děje a co nám hrozí.

Co se mi líbilo – po přečtení knížky jsem si opravdu možná líp uvědomil souvislosti a důvody, proč se tady objevují politici jako ti nahoře jmenovaní.
Uvědomil jsem si, jak se asi naše země jeví z vnějšku – země, která by ráda čerpala výhody, ale už nerada přijímá spoluzodpovědnost.
Líbilo se mi, že Tabery nevidí vše jen černobíle. Neříká třeba uprchlíci ano nebo ne. Řekne ano, ale nemělo by se zapomínat na taková a taková nebezpečí.

Co se mi nelíbilo – Tabery je určitě sečtělý a má přehled, ale ta spousta citátů mě někdy až unavovala.

Bylo tam i několik věcí, se kterými bych s ním určitě nesouhlasil.
Tak třeba uvádí (teď nebudu citovat přesně), že s přibývající automatizací bude narůstat nezaměstnanost. Jako důkaz pak uvádí nějakou studii, která to předpovídá na následující roky.
Myslím, že mnohem výmluvnější je ale pohled do minulosti než do budoucnosti. A tady vidíme pravý opak. Nejnižší nezaměstnanost je v zemích s nejvyšším stupněm automatizace – Japonsko, Německo atd….

Úplně jiný názor mám i na to, jestli se má nějak regulovat struktura oborů a škol.
Tabery je zastáncem toho, aby nejlepší vzdělání (pro něj humanitní, tedy gymnázia a humanitní vysoké školy) mohl mít každý.
Snahu státu regulovat školy – to znamená třeba preferovat učební obory, vidí jako nějaké spiknutí lidí, kteří nechtějí, aby mladí lidé přemýšleli. Navíc to podle něj zavání sociálním inženýrstvím.

Můj názor je úplně opačný. Myslím, že třeba gymnázia a vysoké školy určitých typů mohou studovat jen lidé, kteří na to mají – myslím samozřejmě schopnosti.
Jinak dojde k degradaci. Toho jsme svědky už teď. Pracuji ve firmě, kde měla dříve většina lidí nějaké učiliště. Kdo měl maturitu, byl většinou třeba mistr, vysokoškolák byl konstruktér atd..
Dnes má spousta dělníků v provozu maturitu a dokonce tady mačká páku i několik vysokoškoláků.
To nemluvím o prakticky neuplatnitelných absolventech podivných humanitních oborů.
Pokud se rozhodneme, že půjdou třeba ¾ žáků na gymnázia, pak tady určitě nebudeme mít národ, kde bude ¾ výborně vzdělaných lidí. Prostě slovo gymnazista zdegraduje a většina těch lidí se stejně bude muset živit rukama.

A to Taberyho sociální inženýrství? Vždyť i dnes rozhoduje ministerstvo školství o tom, jaké školy budou a nebudou. Ale to je jen můj názor.

Otázkou pro mě je, pro koho je Opuštěná společnost určena.
Tábor, který má stejné názory jako ET si knihu přečte a utvrdí se ve svém názoru. Opačný tábor ji vůbec nebude číst.

Já mám většinu názorů podobných jako ET a knížka mi více osvětlila dnešní souvislosti.

Jestli je kniha ale objevná natolik, aby dostala Magnesii literu, si zrovna moc jistý nejsem.

Be Sociable, Share!