Francis Scott Fitzgerald – Big Gatsby – Velký Gatsby

Miluju povídky J.S. Fitzgeralda a třeba jeho myslím neprávem opomíjená knížka Pat Hobby je jednou z mých nejoblíbenějších knížek vůbec. (Příběh s autobiografickými rysy o stárnoucím kdysi úspěšném hollywoodském scénáristovi).

Nějak jsem se ale nikdy nedostal k přelouskání jednoho z jeho nejslavnějších románů Big Gatsby.

Už jsem ho měl dokonce jednou ve čtečce, samozřejmě jsem to někde upirátil, a asi po 30 stránkách se začal děj opakovat. Zpočátku jsem si myslel, že to je schválně a že to má v tom románu nějaký význam, po pár stránkách jsem ale zjistil, že to takhle Fitzgerald určitě nevymyslel.

Nedávno jsem hledal nějaké audio, co bych si pouštěl před spaním, když už mám unavené oči.
A úplně náhodou jsem zjistil, že na jůtůbku je k poslechu celá knížka. Pro jistotu jsem si poslechnul i kousek za půlkou, aby to nebyla stejná šulistovina jako tehdy ve čtečce.

Bohužel musím přiznat, že jsem se přecenil. Moje angličtina ještě není dostatečně na výši na to, abych poslouchal četbu podobného typu, na druhou stranu ale považuju za úspěch to, že jsem to doposlouchal a vnímal děj.

Fitzgerald má poměrně košatý jazyk a s tím není moje omezená slovní zásoba moc kompatabilní.
Byly chvíle, kdy se hýbal děj a kdy jsem rozuměl prakticky všemu, pak ale byly chvíle, kdy mi utíkaly celé věty :-(
Zapřel jsem se a zkoušel se víc soustředit a na konec jsem těch pět a půl hodiny doposlouchal.
Bohužel s tím, že jsem si četbu moc nevychutnával, a byl jsem rád, když jsem se orientoval v tom, co se právě děje. Jestli byla oblaka purpurová nebo nachová, to mě míjelo. (Poslech většinou končil vypnutím mozku a usnutím).

O čem to je, nebudu moc prozrazovat.
Příběh se odehrává ve dvacátých letech minulého století. Vypravěčem je mladík Nick Carraway, který přijede do New Yourku a pronajme si dům na Long Islandu vedle magnáta Gatzbyho, třicátníka s tajemnou minulostí, který pořádá okázalé večírky.
V příběhu figuruje takový trochu neotesanec a hulvát Tom, což je manžel Daisy, golfistka Jordan Bakerovou a pak ještě pár postav.
Ke konci z toho vyplyne kritika tehdejší společnosti, vztahů, snobizmu, přetvářky.

Zápletku není nutné prozrazovat.

Jak se mi to líbilo?
Bylo to zajímavé a to, že to ve mě nezanechalo pocit výjimečnosti, můžu přičíst pravděpodobně na vrub právě mojí angličtině.
Tak po půlce mě to dokonce i dost chytlo a třeba přímá slovní konfrontace Toma a Gatzbyho byl napínavý souboj na ostří nože, kdy bylo jasné, že jeden z těchto dvou mužů žil velkou část svého života v iluzi, že ho má určitá žena ráda…
Velký podíl na tom, že se mi to docela líbilo, měl i chlapík, co to načetl (nevím, jestli se v audiobranži tohle povolání nějak jmenuje). Suprácky měnil hlasy s tím, jaká postava zrovna mluví. A bylo mu pěkně rozumět. Prostě problém opravdu jen na mé straně.

Po poslechu posledního kousku a obligátním usnutí a probuzení jsem si uvědomil, že mám v ději jednu určitou nejasnost.

Chtěl jsem si někde přečíst stručný děj, a i na tohle jůtůbko pamatovalo.
Tak pro ty, kterým se nechce trávit večery s knihou, nechtějí poslouchat pět a půl hodiny audio a chtějí znát děj – tady je to stručně pěkně i s obrázky.

Vím, že byl podle knížky nedávno natočen i film, ale byl to myslím dost propadák. Tím ztrácet čas nechci.

Chystám se hledat další audioknížky, abych se v poslechu trochu pohnul.

Be Sociable, Share!