Investování – aneb, drahé akcie mi nevoní a tak jsem si čichnul k etheru

Co nového u akcií? Tehle rok prakticky nic.

Drogy - èichaè - toluen - ilustrace - I

Drogy – èichaè – toluen – ilustrace – I


Hlavní podíl v mém portfoliu mají těžaři zlata, kteří sice nijak extra vysoko nejsou, ale propad není tehle rok taky nijak dramatický.

Každopádně se budou hodit, až tahle spanilá akciová jízda plná rekordů skončí. Žádný strom neroste do nebe a jsem přesvědčený, že právě „zlatí hoši“ budou v době propadu burzy v kurzu.

Menší podíl mám v Monetě, dále O2 (tam jsem to trochu prokoučoval, když jsem taktizoval u prodeje okolo 295 a propásnul :-() a pak ještě trochu VIGu.

Za tehle rok jsem asi tak na nule.
Celkově jsem za ty asi čtyři roky investování ca. na 16% za rok, což je sice propad, ale nic dramatického a myslím, že až přijde krize, tak se zase zahojím. A navíc, kde by mi dali 16%?
graf1
Takže pokud neuvidím nějakou extra příležitost, budu se snažit kumulovat hotovost a nic nekupovat.

Co mi ale nedalo klidu byly kryptoměny.
Kdysi, opravdu hodně na začátku jejich příběhu, jsem se zajímal o bitcoin spíš z technického hlediska a kdybych tehdy nějaké za tehdy směšné peníze koupil, byl bych dneska někde jinde. Prostě jsem si myslel, že to je slepá cesta a ujel mi vlak.
Navíc, ačkoli jsem se o to zajímal, připadalo mi dost složité si je vůbec koupit a pak se zorientovat v těch klíčích atd…..

Každopádně jsem si je chtěl koupit anonymně. Nemám dolarový účet, takže v úvahu připadal bankomat na bitcoiny – ale jet kvůli tomu do Prahy nebo do Brna by byl nesmysl. Někde se zase musela prokazovat totožnost, což určitě nechci.
Prostě jsem to tehdy odpískal

Ale nedalo mi to a letos na jaře jsem se o to začal znovu zajímat.
U bitcoinu mě ale trochu vyděsila hrozda hardforku – rozdělení bitcoinu. Zdálo se mi, že se ty dvě skupiny nemůžou dohodnout a nemusí to skončit dobře.

Navíc, od chvíle, kdy jsem se o to zase začal zajímat, hodnota btc vystřelila natolik, že jsem ztratil chuť do toho cpát peníze (asi je ve mě to kontrariánství nějak zarostlé). Dnes už můžeme říct, že obávaný hardfork žádnou katastrofu nespustil a btc jde zase nahoru.

Podíval jsem se po dalších kryptoměnách. Z nich mě nejvíc zaujalo ethereum, asi druhá nejpopulárnější kryptoměna.

Ether už měl jeden hardfork za sebou a úspěšně jel dál.
Z mého laického pohledu to není jen jedna z x kryptoměn, ale je to spíš taková platforma, na kterou se nechají naroubovat další užitečné věci z různých oblastí obchodu, výzkumu atd….

S ethereem docela koketují i větší firmy a docela jsem zpozorněl, když jsem se dočetl, že se Putin sešel s tvůrcem etherea a jednali o jeho využítí. Pokud by takové státy, ač autoritářské, ether využívaly, pak by mohla cena pěkně vystřelit.

OK, dám do toho pár tisícovek – tolik, abych v případě ztráty moc nebrečel :-).

V červnu jsem se začal zajímat o to, jak ethereum vůbec koupit a „uskladnit“. Každopádně jsem chtěl, abych svůj privátní klíč měl já a ne nějaká třetí strana.

Vypadalo to, že si budu muset koupit bitcoin a pak ho převést na nějaké burze na ether.

Zkoušel jsem aplikaci simplecoin, kde by to šlo asi bez toho mezikroku, ale nevím proč, když jsem se prokousal těmi různými ověřováními totožnosti, tak při převodu z banky do simplecoinové peněženky vždycky došlo k nějaké chybě.
Tak jsem to odložil a odjel na dovolenou.

A po příjezdu bylo ethereum spadlé přibližně na polovině ceny. Supr.

Hledal jsem tedy dál, jak ether koupit. Nakonec jsem dospěl k následujícímu:
Na českých stránkách virtualnipenize.cz jsem si objednal 1 ether. (Minimální částka pro převod je tam 400 korun, takže opatrnkové by to mohli dělat po těch 4 nebo 5 stovkách). Mě se s tím nechtělo mrcasit a tak jsem to risknul a objednal najednou :-).

Za 4600 kč jsem si objednal 1 ether. (Když byl eher lehce pod 4000, tak se mi ho bohužel v té době opět nedařilo koupit) . Prostředí stránky celkem přehledné, kromě mailu a adresy, kam mají kryptoměnu převést, nemusíte nic dokládat.
Samozřejmě, pokud bych od nich nic nedostal, mohl bych si za to sám a pochybuju, že bych to z nich nějak vytloukl.

Před tím jsem si najel na stránky myetherwallet.com. Tam jsem si vygeneroval adresu, na kterou mi má z virtualnipenize.cz ether převést a svůj privátní klíč.

Na virtualnich penězích to dělají manuálně. Pokud by v tom intervalu mezi převody poskočila cena o tuším víc než 6%, měli by dát vědět, jestli stále trváte na transakci.

Trvalo to nějakou hodinku, ale dorazily emaily, že na to jdou a převod se zdařil.

Soukromý klíč (spolu s QR kódem) jsem si vytisknul a zatavil do folie, na jednom nosiči pak mám kód i v digitální podobě.

No a to je všechno. Asi za ten měsíc a půl od téhle operace šel ether nahoru a jsem někde na dnešních 8500. Jsem si ale vědom toho, že v tomhle kryptosvětě je vše relativní a zítra nemusím mít nic.

Mám takový plán, že až (pokud vůbec) dosáhne ether určité mnou stanovené ceny, vyberu si deset procent, pokud se pak cena dále zdvojnásobí, vyberu další. Tak bych měl mít časem zpět vložené peníze a pak už jen sledovat, jak se mi kupí miliony :-)

Be Sociable, Share!