Investování – neinvestování v roce 2017.

Tento rok byl pro moje investování do akcií výjimečný. Pokud nedojde k nějakému skoku, skončím tehle rok poprvé v lehčím ponoru. Pár tisícovek v mínusu není žádná tragédie a pojďme se podívat, proč tomu tak je.
(Díky nákupu Etherea jsem ZATÍM celkově dokonce silně v plusu, ale k tomu později)
stock-market-humor-jokes-memes-17
Za celý letošní rok jsem u akcií uskutečnil přesně nula prodejů a nákupů.
Moje portfolio se skládá z několika českých akcií –nejvíce je zastoupená Moneta, potom mám trochu O2 a VIG.

Moneta – cena se pohybuje okolo mojí nákupky. Myslím, že během času se držení Monety ukáže jako dobrý tah. Asi už by byla i výš, ale růst akcie brzdí nejasnosti ohledně vypořádání majetku v minulosti a neustále hrozí, že to někdo rozšťourá. I když soud už to několikrát shodil ze stolu.

O2 – myslím, že Kelner 02 časem vytuní, aby ji mohl prodat. Navíc mám jen pár akcií, takže mě cena nijak moc netlačí.

Stejně na tom jsem s VIG – taky pár akcií, pohybuju se lehce pod nákupkou.

Největší část mého portfolia tvoří těžaři zlata.
Je mi jasné, že tahle branže na tom není kdoví jak. Výborně to bylo zanalyzováno v článku Vltava – fondu na Facebooku. Nepochybuju, že ohledně fundamentální hodnoty mají pravdu.
Z mé strany je to ale spíš spekulace. Jsem prostě přesvědčený, že každý večírek jednou skončí a už několikrát jsem se přesvědčil, že při výkyvech akcií směrem dolů a nejistotě tyhle akcie vystřelí – zlato je bezpečný přístav a těžaři působí jako na páce.
Jsem s nimi za tehle rok v mínusu, ale není to zas taková tragédie na to, jak euforická nálada na akciových trzích vládne. Kdybych peníze vložil třeba do inverzního fondu S&P 500, byl bych na tom mnohem hůř.

Necítím potřebu ty akcie teď prodávat. Prostě jsem přesvědčený, že jejich čas přijde. A pak je prodám.
Něco jsem tam vytek i na kurzu koruny k dolaru, ale co se dá dělat.

Snažím se naškudlit pár tisíc bokem, abych měl keš, až (jestli) dojde k propadu.

Akcie, které mám v hledáčku
Dlouhou dobu sleduju akcie farmaceutické izraelské Tevy – firmy, kde se posralo, co mohlo. A právě to, že teď už může být skoro jen líp z ní dělá pro mě zajímavý titul. Její hodnota spadla z asi 60 na nedávných 11 dolarů – teď jsme někde na 18.
Problém mám jen s tím, že pokud bych ji koupil, musím kvůli poplatkům koupit akcie v hodnotě alespoň 20 000 kč a pak čekat a čekat.
Na jejich koupi bych měl, ale já si myslím, že až to jednou spadne, budou zajímavé a jistější investiční příležitosti. Prostě se mi do toho nechce utopit moc keše na dlouhou dobu.

Procházel jsem si tipy přednášejících na Investiční konferenci v Praze a na některé z těch titulů se podívám. Je mezi nimi i ta moje Teva a to mě dost nahlodává. Bohužel ne všechny jsou ke koupi na amerických burzách.

V celkovém hodnocení za všechny roky mého investování se pohybuju okolo 13 – 15% v plusu. Takže jsem spokojený.
Spokojený jsem i s tím, že jsem se naučil být trpělivější a umět čekat i za cenu ztrát. Nejsem už otrokem toho pocitu, že pokud neprodávám nebo nenakupuju, tak o něco přicházím. Přemýšlím teď v porovnání se svými začátky trochu dlouhodoběji.
0ef4b0f0b5729a75c8db1234c2929939ec2929087a8fc9f91294ce1e986ca9f1
Investice do Etherea
Zatím jsem zainvestoval směšnou částku – necelých pět tisíc. Ta se mezi tím zněkolikanásobila. Dnes aktuálně asi 15 000 kč. (Což je pěkné, ale zítra můžu být na nule – to je třeba si u těchto investic uvědomovat).

Dostal jsem nápad, že po vystoupání na dvojnásobek polovinu prodám a budu mít ve hře vlastně jen peníze ze zisku. Chtěl jsem prodat zase přes virtualnipenize.cz, ale prodej se nezdařil. Myslím, že je problém v tom, že se má do jednoho řádku ještě napsat jakýsi kód, který jsem tam měl z virtualnipenize.cz zadat. Kontaktoval jsem majitele virtualnichpenez, dokonce jsme si telefonovali, byl ochotný. Zkusil jsem to znovu a nešlo to. Udělal jsem screenshot, poslal mu to mailem, ale žádná reakce.

Ale nevadí. Naopak. Jsem rád. Chtěl bych to mít jako takovou dlouhodobější investici a ta půlka, co jsem chtěl vybrat, byl takový zkrat. Trochu jsem se vylekal tím, jaká je teď mánie okolo bitcoinu, která ve mně vzbuzuje dojem blízkého pádu.

Bitcoin mě každopádně neláká. Zpětně nelituju ani toho, že jsem do něj nenaskočil. Při investování se snažím dívat jen dopředu a hledat příležitosti.
A to pravidlo, že čím větší cena, tím větší riziko, podle mě platí stále a i u virtuálních měn.

Tak uvidíme, co mi přinese investiční rok 2018.

.

Be Sociable, Share!