Investování (nejen) v roce 2015 aneb další díl seriálu „Jak přijít o všechny úspory“.

Blíží se konec roku a já se ohlížím za svými investorské úspěchy a prohrami roku 2015
Akcie
Určitě největším úspěchem bylo O2. U mě to probíhalo v několika etapách.

V té první jsem si koupil koncem května 30 akcií po 180 kč tehdy ještě nerozděleného O2.
Bohužel ne víc, trochu mě postrašil článek „odborníků“ tuším z patrie, kteří to moc nedoporučovali.
No nic.
V červnu jsem prodal oddělenou část CETIN – 30 akcií po 174 kč a 30 akcií už nového O2 po 90 kč.
Takže za měsíc na moje mikroinvestování pěkný vejvar.

No a potom jsem si koncem července znovu koupil O2 po 145 kč, protože se jevila velká šance, že poleze nahoru. A tentokrát jsem jich koupil mnohem víc.
A když šly nahoru, postupně jsem prodával – 40 ks po 232 kč, 30 ks po 245,5 kč a posledních 30 ks v prosinci po 253 kč.

Koupil a prodal jsem VIG a Unipetrol, obojí s příjemným ziskem prakticky za měsíc. U Unipetrolu jsem si chtěl akcie podržet déle, ale když jsem se dozvěděl, že polskému Orlenu, který vlastní většinu akcií Unipetrolu, bude šéfovat člověk, co nikdy neřídil firmu a je spojený s politikou vládnoucí strany, radší jsem prodal.

Zainvestoval jsem do ČEZu, kde jsem si myslel, že už dál nebude klesat, ale bohužel….
Tady mi to ale nevadí, doufám, že bude dividenda (stát si ji snad nenechá ujít). Teď má ČEZ a energetika vůbec špatné dny, ale ono se to zas otočí.

A poslední akcie, jaké mám, jsou VIG, které jsem koupil tak trochu divně. Asi jsem dost zmatkoval, je to poučení. Ale teprve čas ukáže, jestli to byla blbost, třeba budu nakonec rád.
Po výroční zprávě, kdy se ukázalo, že šel VIG dolů, šly samozřejmě dolů i akcie. Měl jsem ale za to, že to bylo způsobeno hlavně investicemi do software, což by v delším období mělo odeznět a akcie by měly zase stoupnout. Chtěl jsem si jich koupit 5. Přes mobil jsem tedy zadal pokyn s určitou cenou a lhůtou celý den. Jenže v té chvíli začaly akcie lézt trochu nahoru a už to vypadalo, že z koupě nic nebude. Chtěl jsem příkaz zrušit, ale tuhle možnost jsem v aplikaci nikde nenašel a nenapadlo mě jít na mobilu přímo na net a tam to zrusšit, což by asi šlo.Přístup k PC jsem neměl :-(. Tak abych o nic nepřišel, koupil jsem si 5 ks hned za aktuální cenu. A když jsem přišel domů, tak jsem viděl, že se uskutečnila i koupě těch prvních pěti. No nevadí.
A další den letěly zase dolů a tady asi zafungovala psychika a já jsem si ještě 5 ks dokoupil. Jenže ony pak letěly dolů zase….:-( Zatím toho nelituju, uvidíme po pár měsících.
Problém je jen v tom, že mi tam teď odpočívá víc peněz, než bych chtěl.
Celkově ale 2015 velký úspěch.

Začátkem prosince jsem navštívil školení FIO v Trutnově o obchodování na zahraničních burzách, které se mi hodně líbilo.

Určitě nelituju žádné koupě ani žádného prodeje. Všechno to jsou cenné zkušenosti. A hlavně, ten adrenalín….:-)

A jaké zkušenosti si hlavně odnáším?
Tak především:
člověk nesmí váhat a musí reagovat rychle
pokud už něco prodám, nedívám se další dny na cenu akcie jako by byla akcie moje – je to prostě nová příležitost, žádné fňukání nad tím, že jsem měl počkat (Třeba u O2, když jsem na podruhé nakoupil mnohem dráž, než jsem před tím prodával- a byl to i tak výborný tah).
pořád mít bokem volné peníze na život, aby člověk nemusel s akciemi manipulovat jen proto, že potřebuje hotovost, nebo že má prostě nutkání s něčím manipulovat :-)
poučení z mých posledních unáhlených nákupů je – pokud to není skoro tutová bomba, tak investovat po menších částkách

Tak to je zatím vše, uvidíme, co přinese 2016.

Be Sociable, Share!