Jim DeKorne – Psychotropní šamanismus

Mám šamanské období a tak se prokousávám šamanskou literaturou z různých směrů.

Je jasné, že se v mnoha šamanských kulturách používají psychotropní látky. Není to sice zrovna oblast, která by mě nějak víc zajímala, ale do knížky jsem se začetl.
A musím říct, že začátek byl hodně zajímavý.

psychotropni-samanismusKnížku bych rozdělil na tři části, i když to tak autor možná ani nezamýšlel.
První část je několik autorových zážitků, většinou s psychedelickými látkami, i když ne všechny byly tohoto druhu.
Příběhy byly napsané čtivě a úplně mě do knížky vtáhly.

Druhou částí bych označil jako výkladovou. Autor se tady snaží vysvětlit, jak funguje vesmír a to tak, aby do tohoto výkladu zapadaly jevy a zážitky, uvedené v první části.
Sice mi tahle část připadla trochu chaotická, nedokázal jsem rozlišit, z čeho autor čerpal atd., ale musím uznat, že tam bylo hodně věcí, nad kterými jsem se musel zamyslet a něco jsem určitě převzal do svého vidění světa.

Třetí část je věnována různým rostlinám, jejich působení na člověka (v tomhle případě autora, který skoro vše testoval i na sobě), jsem chtěl spíš přeskočit, nebo aspoň přeskákat. Ale nakonec mě to docela i zajímalo, tak jsem nepřeskočil nebo nevynechal skoro nic.

I když stejně jako DeKorne zastávám názor, že potřebujeme více spirituality, nejsem na rozdíl od něj moc přesvědčený o tom, že užívání drog (i když pro spirituální účely) je všespasitelné.

I když nejsou psychotropní látky a rostliny zrovna to, co by mě extra zajímalo, musím uznat, že jsem se z knížky dozvěděl dost pro mě cenných informací.

Přes odtažité téma mě se mi Psychotropní šamanismus dost líbil.

Be Sociable, Share!