John Carreyrou – Bad Blood – Secrets and Lies in a Silicon Valley Startup

Kdo by neznal Stewa Jobse, Marka Zuckenberga, Billa Gatese nebo Elisabeth Holmes.
Co, že jste o Elisabeth Holmes nikdy neslyšeli? No, já před přečtením knížky Bad Blood taky ne. Ale mnoho nechybělo a tahle mladá dáma se mohla opravdu řadit k předchozím vizionářům.

bad-bloodTo, že něco nezaklapalo a startup Theranos, který založila hyperambiciozní a vysoce inteligentní tehdy dvaadvacetiletá Elisabeth Holmes, se neproslavil jako Apple nebo Microsoft, se dozvídáme prakticky už na začátku – a tak trochu už i z názvu knihy. Je to asi i správně – předpokládám, že v Americe je případ Theranos známý a nedávalo by smysl v knize jen pozvolna odhalovat skutečnost.
Už v autorově poznámce v úvodu se dozvídáme, že někteří lidé z Theranosu, na jejichž svědectví je knížka postavena, si nepřáli zveřejnit své pravé jméno třeba i kvůli represím ze strany firmy. Pokud tedy o Theranosu nic nevíme, už tady tušíme něco nepěkného.

Co to vlastně je nebo byl ten Theranos.
Elisabeth Holmes založila startup, který měl změnit tvář zdravotnictví. Všichni jsme asi zažili situaci, kdy nám sestřička u doktora brala stříkačkou krev, což je samozřejmě nepříjemné. Theranos vyvíjel systém, kde by se pomocí náplasti odebralo jen pár kapek krve, ty by se daly do miniaturní nádobky, která by se vložila do přístroje. Ten by provedl během chvíle analýzu krve na několik desítek nemocí, data by se elektronicky odeslala do laboratoře Theranosu a výsledek by pak opět elektronicky obdržel lékař. Plánovalo se, že by byly tyto přístroje přímo v domácnostech pacientů.
Ušetřilo by se za vyšetření u lékaře a díky této dostupnosti by docházelo k včasnějším diagnózám.
Podle toho podmiňovacího způsobu je jasné, že to asi nakonec tak nebylo, nebo to tak nebylo úplně.

Teď se nebudu bavit o kvalitách knihy, ale o některých skutečnostech, které mě zaujaly.
Elisabeth Holmes musí být charismatická, přesvědčivá, marketingově extrémně zdatná.(Po přečtení knížky mi to nedalo, abych se nepodíval na některá videa s ní). Udivilo mě, jak se jí dařilo vodit za nos i ostřílené investory, novináře, připadlo mi zvláštní, že ani odborníci z branže neměli pochybnosti. Třeba až neuvěřitelné bylo, že kontrole, která firmu navštívila, prostě neukázali nějakou laboratoř… Nebo se jí snažila valná hromada odvolat a ona je během hodiny přemluvila k tomu, aby to s ní ještě zkusili.

V Theranosu musela panovat atmosféra plná strachu, o tom není pochyb. Člověk číslo dvě ve firmě, Sunny, byl asi totální kokot.
Ve Theranosu panovala ohromná fluktuace – neustále někoho vyhazovali. Ptal jsem se sám sebe, co vedlo lidi k tomu, aby ve firmě dál pracovali. Určitě peníze, ale taky v tom asi byla myšlenka, že pracujete ve firmě, která bude Googlem nebo Facebookem ve zdravotnickém oboru.
V knize jsem se také dočetl, že by se někteří cizinci, kteří by zde ztratili práci, museli pravděpodobně vrátit do své vlasti.

Ke knize samotné.
Je psána poutavě. Styl je asi následující – v každé kapitole se objeví noví lidé, na jejichž příběhu sledujeme vývoj firmy. Je to spousta jmen a osudů, ale jmen, která si musíte zapamatovat, protože se vyskytují v celé knize, není zase tolik. Takže i pro člověka jako jsem já, kterému se většinou jména popletou, byla v tomhle ohledu knížka přehledná.

Teprve ke konci knížky se vyprávění překlopí do ich formy a svůj příběh a práci na případu nám vypráví novinář, který se podílel na odkrytí případu.
Byla to trochu nečekaná změna, ale ne nijak rušivá.

Knížka se mi líbila. Uvědomil jsem si, že jakmile dojde k tomu, že něco zaštítí slavná jména a člověk šířící lež nebo polopravdy je hodně charismatický, napadne čím dál méně lidí, nebo skoro nikoho, že by mohlo být něco špatně.

Jestli se mi něco nelíbilo?
Nevím, snad jen maličkost.
Autor knihy, novinář John Carreyrou musel s Elisabeth Holmes a Sunnym asi docela tvrdě bojovat. Je jasné, že je tedy nemá v lásce. V knížce jsou vylíčeni hodně negativně. Možná, a je to hodně pravděpodobné, takoví opravdu jsou. Ale to, že knížku psal právě novinář, který s nimi byl na kordy mě, o tom úplně nepřesvědčilo.

Bad Blood jsem si přečetl jako e-book a dokonce jsem si někde stáhnul audioverzi, takže si ji teď poslouchám. Jen kvůli angličtině.

Za mě tedy zajímavý případ, dobrá kniha.

Be Sociable, Share!