Josef Pánek – Láska ve věku globálních klimatických změn

Chtěl jsem si přečíst nějakou novější českou knížku.
Podíval jsem se, kdo vyhrál letošní Magnesii literu a po delší době jsem si knížku koupil – jmenuje se Láska ve věku globálních klimatických změn.
lvv
Zápletka by se dala shrnout do jedné věty: vědec přijede do Indie na konferenci a potká se tam se zajímavou ženou.

On ale u toho prožívá spoustu zajímavých a nezvyklých věcí, a protože je to tak trochu kosmopolita, porovnává život v České republice a jiných zemích, trochu mluví o Austrálii, přemýšlí nad tím, jaký je život v Indii. Žena, se kterou se v Indii setkal, mu trochu odhaluje místní kulturu a vypráví pár příhod z USA.

No a hlavní hrdina (myslím, že v knížce ani nepadne jeho jméno), pak zase vypráví jí, jak v roce 1992 objel jako mladík stopem Island a o ČR (naše republika z toho nevychází zrovna dobře, je to taková dost rasistická zemička zahleděná do sebe).

Celé je to proloženo úvahami o různých kulturách, rasových předsudcích a životě vůbec.

Musím říct, že se mi to líbilo. Kdybych měl dát body od 1 do 10, tak bych dal tak 8. Nebyl jsem úplně nadšený, ale každopádně byla ta knížka originální a zajímavá. Jazyk byl pro mě zpočátku dost náročný – dlouhé věty a časté opakování něčeho, ale nebyla to jen nějaká manýra, aby byla knížka jiná. Mělo to tam své opodstatnění.

Pěkná byla kapitola, ve které vypráví hlavní hrdina zážitky z toho pobytu na Islandu. Muselo to být šíleně náročné. Sám jsem v těch letech několik sólo stopařských anabází absolvoval, ale takhle drsné to nebylo.

Ale ta kapitola byla vlastně jen taková odbočka.

Samozřejmě mě zajímalo, nakolik je asi knížka autobiografická.
Podle toho, co jsem se o Josefu Pánkovi dočetl, bych řekl, že to je asi psáno hodně podle pravdy.

Nevím, jaká je jeho první knížka. I na tuhle jsem četl od nějakého čtenáře hodně negativní recenzi. Ale jak jsem psal, za mě dobrý a možná tu první zkusím. Nebo počkám na jeho další kousek, uvidíme.

Be Sociable, Share!