King Skate

Český dokumentární film o počátcích skateboardingu v Československu.
ks1
S nejmladším synkem, skateboardistou, jsem se dlouho chystal do kina na český film King Skate.
Čekali jsme na premiéru, těšili se. Film ale běžel jen ve větších městech a to jen dost krátce, takže nám utekl.

Na Aerofilms jsme si ho našli, zaplatili 60 korun a legálně jsme ho skoukli.
O filmu jsem před tím dost četl, recenze byly vesměs pozitivní.

Vystupujíi v něm tehdejší hvězdy prkének – dnes to jsou tak padesátníci, někteří z nich ještě jezdí.

Film mě nezklamal, i když pár hluchých místeček se tam objevilo.
Dýchla na mě doba těch sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. To nadšení kluků, obstarávání skateboardů nebo jejich domácí výroba (výroba koleček skateboardů třeba z puků), stavba ramp. Alkohol, hudba, holky. Byli to takoví rebelové.
A byli výborní.

Hrozně mě překvapilo, kolik autentických filmových materiálů bylo ve filmu použito. Nevím, jestli to ti kluci točili na nějakou osmičku film, ale super retrozáběry.
Překvapilo mě, jaké různé disciplíny tehdy v scateboardingu existovaly.
ks2
Pěkně bylo naznačeno, jak se tehdy stát snažil všechno organizovat – vojenské přehlídky, spartakiáda. A k tomu jako kontrast tihle rebelové, kteří si všechno zařizovali sami a dělali si to podle sebe.

I když zpočátku neměli přístup k originálním výrobkům ze západu a teprve později se jim podařilo k nám pozvat nějaké zahraniční hvězdy, většinou celkem překvapivě tvrdili, že tady byli spokojeni. Ono když člověk viděl ty záběry, tak to i chápal. Prostě skvělá komunita, kamarádství – vytvořili si svůj svět.
Jak to tam jeden pamětník říkal – těch lidí, kteří tohle provozovali, bylo tak málo, že když někdo z nich potkal někoho, kdo měl skate, neexistovalo, aby se s ním nepustil do řeči.
ks3
Krásně řečeno bylo to, jak se po revoluci tahle atmosféra ztratila a každý se snažil vydělat peníze. Smutný přechod do naší doby.

Za těch 60 korun jsme dostali, co jsme čekali. Ten večer jsme si se synkem a manželkou užili. Za nás tedy spokojenost a obdiv k lidem, kteří dali tehle dokument dohromady.

Be Sociable, Share!