Kolo a plavecká sezóna

16 let, každý den, většinou tak 8 – 9 měsíců v roce (několik let to šlo i bez zimní pauzy), jezdím do práce na kole. 15 km tam a 15 zpátky. Je to supr. Vyčistím si u toho hlavu a chtě nechtě se udržuju v kondici.
Mám od mládí hodně křivá záda, která mě prakticky pořád nepříjemně bolela. Po několika letech ježdění do práce na kole mě vůbec nebolí. Ze začátku bolela míň, potom už jen při změně počasí, teď prakticky vůbec.
Kdyby mi v osmnácti někdo řekl, jak výborně se budu pár let před padesátkou cítit, nevěřil bych mu. Většina lidí přisuzuje kolu opačné účinky – myslí si, že právě z kola bolí záda.

Rád plavu. V zimě je docela problém od nás dojet do bazénu, navíc to není úplně nejlacinější. V létě jsem si večer někdy zajel někam na koupaliště, ale byly to spíš výjimky.

Asi před čtyřmi nebo pěti lety mě napadlo, že bych si mohl jít před prací zaplavat na rybník Bagr, který je asi kilometr před naší firmou. Ráno tam, až na jednu výjimku (občas tam potkám jednu paní tak okolo padesátky) nikdo neplave, maximálně tam sedí nějací rybáři.

Bagr dnes ráno

Bagr dnes ráno


Párkrát jsem to zkusil a bylo to fajn.
A bylo to fajn tak moc, že jsem tam v létě chodil před prací každý den a že jsem se snažil plaveckou sezonu vždycky aspoň o pár dní natáhnout.
A stejně jako u jízdy na kole, i u plavání se dostavil vedlejší pozitivní efekt. I když jsem tomu nechtěl věřit, tak jsem se asi opravdu i trochu otužil. Nejsem prakticky nemocný a když se jdu někam s někým koupat, je mi divné, jak nadává na studenou vodu nebo do ní vůbec nevleze.

Letos jsem začal plaveckou sezonu na začátku května, kdy mě voda ještě hodně studila (nebo jsem nebyl po zimě zvyklý). A máme konec září a já pořád ještě jezdím na ranní koupačku.
Vzduch má občas i 5 stupňů, ale většinou je o to příjemnější voda. Vím, že už bude sezona pomalu u konce, ale pořád se nemůžu s ranním plaváním rozloučit.
Dnes bylo venku ráno kolem dvou stupňů, teplotu vody nevím, nemám teploměr. Ale musela být dost žhavá, protože se z ní dost kouřilo :-) A tak jsem zase neodolal.

A řeším problém, co dál. Bylo by super protáhnout sezonu opravdu do maxima (bojím se, abych pak fakt nenastydnul) a potom formu nějak udržovat do jara a příští rok začít třeba v březnu, v dubnu. Jenže, jak tu formu přes zimu udržet?
Nechce se mi nějak ráno sprchovat studenou vodou, ani nevím, jestli by to mělo nějaký efekt.
Možná sauna?
Nevím.
Zkusím najít na netu něco o otužování. Nerad bych se odrovnal, ale představa, že bych chodil třeba od března do listopadu plavat na rybník je pro mě hodně lákavá.

Be Sociable, Share!