Miroslav Macek – Saturnin se vrací

Pod stromeček jsem letos dostal mimo jiné i knížku Saturnin se vrací.

Sám bych si ji asi nekoupil (už jen kvůli tomu, že si papírové knížky prakticky nekupuju). Dalším důvodem je moje skepse k nastavování úspěšných věcí – všechny ty filmy xy2, xy10, kdy další a další díly jsou většinou nastavovaná kaše.
Ale u Saturnina jsem byl nakonec rád, že jsem si ji mohl přečíst. Proč?

indexNejdříve pár slov k Saturninovi od Zdeňka Jirotky.
Toho jsem četl asi dvakrát a potom jsem ho měl i jako audioknížku, kterou jsme poslouchali v autě na dovolené a máme na to pěkné vzpomínky.
Co se mi líbilo – atmosféra, to, že se knížka odehrává v jakémsi bezčasí, snad První republika?, samozřejmě humor, to, že se tam neřeší žádné extra problémy. Taková uvolňovačka.
Nijak zvlášť se mi ale nelíbil konec knížky, kdy se uvádí na pravou míru různé knížky.

A teď k novému Saturninovi od Miroslava Macka.
Ale nejdříve snad ještě dál, a sice k tomu Mackovi. Už to, že někdo jiný napíše další díl úspěšné knížky ve mně vyvolává jisté podezření.
Podíval jsem se, kdo to ten Macek vlastně je. Ježkovy oči, to je ten doktor a bývalý politik. Vím, že byl občas spojovaný s nějakými podivnými machinacemi a v paměti mi ještě utkvěl fackou, kterou uštědřil Rathovi za jeho pomlouvání (tím mi byl i trošku sympatický). Celkově ho mám ale v paměti jako pro mě poměrně nesympatického chlapíka.

Takže ke čtení pokračování Saturnina jsem přistupoval docela předpojatě.

A jak se mi to líbilo?
Jazyk: tak klobouk dolů. Nejsem znalec, ale opravdu bych nepoznal, jestli to psal Macek nebo Jirotka.

A to platí nejen pro jazyk. Stejně tak na mě dýchla i atmosféra.

Je to už nějaký čásek, kdy jsem Saturnina četl, tak se mi to dost těžko porovnává, ale myslím, že se Mackovi podařilo vystihnout i takový ten pozastavený svět i vlastnosti postav z prvního Saturnina. Sice je trochu rozvinul a posunul někam trošičku jinam, ale vůbec mi to nevadilo. Naopak.
Asi nejvtipnější mi připadaly průpovídky strýce Františka. V doslovu jsem si přečetl, že si je Macek vypůjčil z jiné knížky. Ne, neukradl. V té knížce je dovoleno je použít, takže ok.
A kupodivu mi to vůbec nevadilo. Proč ne? Knížka stejně není od Jirotky, a proč by mělo vadit, že Macek zarouboval do nového Saturnina vtipné hlášky odjinud? Když se tam navíc hodí a prospěje to věci?

Jestli mi něco na vracejícím se Saturninovi vadilo?
Trošičku to, že se, asi v rámci toho, aby druhý díl lépe srostl s původním, Macek odvolává na příhody z první knížky. To na mě, ani nevím proč, působilo trochu rušivě.
A pak mi tam chyběla nějaká dějová linka. Je to taková ošatka s různými příhodami. Někdy mi ty příhody připadly i hodně podobné příhodám z první knížky, ale vše si už dobře nepamatuju, tak nevím.

Celkově tedy knížku hodnotím docela kladně. I když vlastně ani moc dobře nechápu důvod, proč k tomuto pokračování Saturnina došlo.

Věřím, že by Macek dokázal napsat dobrou knížku i bez toho, že bude pokračovat v díle někoho jiného.
Ale tady asi byl předem zajištěn odbyt.

Každopádně pro mě spíš příjemné překvapení.

Be Sociable, Share!