Výuka německého jazyka přes Skype

Němčina jako na zavolanou!

Update 8.2.2015
Tento článek není momentálně aktuální – nestíhám. Omlouvám se.

Proč se učit německy

Světu vládne angličtina, ale nám vládne z velké části i němčina. Asi nemá cenu se rozepisovat o tom, proč. Ten, kdo čte tyhle řádky má asi nějaký důvod, proč je pročítá.

 

Proč se učit německy přes Skype

Základní výhodou je to, že ani student, ani já nemusíme nikam docházet a plýtvat časem. Já učím a vy se učíte pěkně v pohodlí svého pokoje. (Já navíc nemusím pro studenta vařit čaj nebo kafe a uklízet, když má přijít.)

Další výhodou je flexibilnost. Dohodneme se, že máte čas ve středu večer a když ho budu mít i já, tak si dáme lekci v tehle termín. Neděle večer, není co dělat, dáte předem vědět a můžeme si dát hodinu. Jste někde mimo domov, třeba v úplně jiném městě, zemi nebo na jiném kontinentu a chcete si dát hodinu němčiny – není problém. Tehle způsob výuky to umožňuje.

Peníze za výuku mi samozřejmě nemusíte vozit – máme tady internetové bankovnictví.

Výuka je čistě individuální, pokrok je tedy větší než v kurzech, kde se o čas lektora dělíte s ostatními. (Pokud ale přesto chcete, můžete se dohodnout ještě s jedním člověkem. Ten může bydlet samozřejmě i úplně jinde než vy a já. Více viz odstavec Způsob výuky

 

Proč se učit německy přes Skype se mnou

Protože mám zkušenosti s učením – 4 roky praxe učitele ve škole, 3 roky praxe lektora v jazykové škole ve večrních kurzech pro dospělé, prakticky neustálé doučování a výuka studentů doma. Mám praxi s učením přes Skype – dva roky jsem metodu testoval.

Mám široké znalosti německého jazyka – základní a všeobecná jazyková zkouška, tříleté bakalářské studium němčiny na VŠ v Pardubicích. Ale hlavně mám praxi. Přes 13 let pracuji v česko německé firmě jako překladatel a tlumočník. To znamená, že jsem v denním kontaktu s jazykem, každý den hovořím s mnoha lidmi v Německu. V naší německé partnerské firmě jsem strávil také dost času, i když pobyty byly spíše krátkodobější.

Více o mně.

Pokud by se někdo potřeboval zaměřit na techničtější němčinu, i tady můžu posloužit, je to můj denní chleba.

 

Jak to funguje

 

Způsob výuky

Záleží hodně na vás.

Jsem ochoten se maximálně přizpůsobit. Pokud má někdo zájem jen o konverzaci, není problém. Jestli chce někdo jen gramatiku – má ji mít.

Jinak jsem asi trochu konzervativní a altmodisch, takže preferuji zvládnutí slovní zásoby, procvičení, zapojení do vět a do praxe – čili do konverzace.

Stejně tak gramatika. Myslím si, že pro většinu lidí je jednodušší se naučit nějaké pravidlo a pak ho aplikovat, než vést konverzaci nebo číst článek a z toho potom pravidlo odvozovat.

Pokud máte zájem, můžu pro vás připravovat domácí úkoly, které potom opravím mimo vyučovací hodinu.

Samozřejmostí je nějaký ten poslech, čtení krátkých článků, popisy obrázků atd. – sdílené dokumenty. Ani jedna z těchto věcí není přes Skype problém.

Výuka je čistě individuální – vyučovací hodinu trvající 60 minut ušiju přímo na vás. Pokud máte kamarádku nebo kamaráda, kolegu nebo kolegyni, se kterými se chcete učit, není problém. Výuka probíhá podobně. Každý sedí u sebe doma a všichni tři přitom máme společnou hodinu. Pro mě je ale práce mírně náročnější, takže je cena lehce navýšena – ale když se vydělí dvěma, je to za hubičku. Viz odstavec Cena

Jaké znalosti byste měli mít. Pro mě by bylo jednodušší, kdybyste již měli nějaké znalosti. Ale nebráním se ani začátečníkům.

 

Vybavení

Co je potřeba, abyste měli vy.

PC s připojením na internet a s programem Skype, dále pak mikrofon (stačí obyčejný) a sluchátka nebo bedýnky, bez těhle věcí bychom se asi těžko domlouvali :-). Pokud budete mít i webkameru, bude to pro mě lepší, ale není to podmínkou.

 

Co mám já.

Aby student na druhém konci neslyšel jen šum a praskání, používám Shure sm58, který proháním přes mixpult (mohu tedy připojit třeba nějaký CD-přehrávač, i když by to šlo asi míchat i v PC, ale ten mixák a mikrofon stejně mám, tak proč to nevyužít) do PC. Potom mám ještě obyčejnou webkameru – myslím, že při výuce není zas tak důležité vidět ve vysokém rozlišení, jak jsem špatně oholený

 

Cena

dáte 200 kč a jsem váš (celou hodinu, to jest 60 min.). Eventuální oprava úkolů je mimo těchto 60 minut a je v ceně.

Pokud jste se rozhodli pro výuku ve dvou (s kolegou, kamarádem), je cena 270 kč pro oba společně – čili krásných 135 kč na každého.

Peníze mi potom na základě mojí faktury převádíte na účet.

 

Nevýhody

Asi jedinou nevýhodou, jakou jsem při učení přes skype zaznamenal, byly technické potíže (většinou připojení), které se ale naštěstí objevovaly minimálně.

Jestli máte strach z toho, že vyučování bude neosobní, můžu vás uklidnit. Po několika lekcích přes Skype si člověk zvykne a už by neměnil.

 

 Eventuální ukončení spolupráce

Může se stát, že vám výuka nebude vyhovovat, může se stát, že už vám časem nebude přinášet to co na začátku, že vám dojdou síly (nebo peníze :-()

Protože mám se soukromým učením dlouhodobé zkušenosti, vím, jak to chodí. Je tedy dobré vědět, že to, že ve výuce nechcete dále pokračovat, neberu nijak osobně a chápu, že každý hledá nejefektivnější cestu výuky. Sám jsem to také tak dělal a dělám dál.

K ukončení spolupráce může samozřejmě dojít i z mojí strany.

První schůzka

Při prvním setkání – ať již přes Skype nebo osobně – bych se s vámi rád domluvil na podrobnostech, zodpověděl dotazy, ujasnili bychom si, jestli vám tato forma výuky bude vyhovovat a jak budeme postupovat. Zároveň bych si udělal menší sondu do vašich znalostí, aby byla další, už placená hodina, připravena přesně pro vás.

Asi jste už pochopili, že první schůzka je bezplatná.

 

Proč se přihlásit hned

Důvod je jednoduchý. Vyučuji po práci a můj čas není nafukovací – můžu tedy přijmout jen velmi malou skupinu studentů. To, že zaváháte vy a budete si vše dlouho rozmýšlet neznamená, že to tak udělají všichni.

 

Kontakt

V případě zájmu mě kontaktujte na mail josef.kollert@seznam.cz  nebo na tel. 775033228

Díky

Be Sociable, Share!