Patrik Hartl – Nejlepší víkend

Docela se mi líbila prvotina Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel. Bylo to krátké, originální, svižné. Pár věcí mi tam vadilo, ale celkový dojem byl dobrý.

ImgW.ashxTak jsem si sehnal jeho nejnovější knížku Nejlepší víkend.

Jak se mi to líbilo?
Bylo to hodně jiné než Prvok, Šampón, Tečka a Karel. O hodně vážnější, nebo spíš ne tak vtipné, ono i ten Prvok, Šampón, Tečka a Karel bylo o docela vážných věcech.

Nejsem schopný říct, kdo je hlavní postavou knihy. Možná nikdo. Sledujeme totiž příběhy několika lidí, kteří jsou spojeni buď rodinně, nebo pracovně.
Ty postavy a příběhy jsou vykresleny a vymyšleny docela pěkně. Opravdu jsem si je dokázal živě představit. Sledujeme hrdiny mladší i starší, ženy i muže, jejich zamilovávání, krize, rozchody, pracovní úspěchy, neúspěchy, dovolené… člověk se moc nenudí, ale i tak byla na mě ta knížka až moc dlouhá.
A i když byly postavy pěkně vykreslené, občas, když se některá z nich objevila po delší době, měl jsem problém si vzpomenout, kdo to vlastně je.

V Prvok, Šampón, Tečka a Karel se mi nelíbilo, jak Hartl občas použil nespisovný jazyk mimo přímou řeč. Tady to bylo o hodně lepší, zaznamenal jsem to jen asi jednou.

S knížkou jsem měl spíš následující problém. Ano, v Prvok, Šampón, Tečka a Karel šlo o „kluky“, kteří si ve středním věku uvědomí, že zesračkovatěli a snaží se s tím něco dělat.
U Nejlepšího víkendu přesně nevím, co mělo být poselstvím knížky.
Všechny ty příběhy byly opravdu celkem ze života a pěkné, ale co dál…?
Nevím. Dlouho jsem přemýšlel, co mi to připomíná. A myslím, že jsem na to přišel. Je to jako scénář nějakého seriálu. A to mi přijde na knížku málo.

Za mě tedy vlaho – žádné nadšení ani znechucení.

Be Sociable, Share!