Podzimní a zimní plavání

Loňská zimní plavecká sezona byla moje první v životě. Poprvé jsem se koupal v zimních měsících, poprvé jsem si prošlapoval cestu do vody sněhem atd..

Teď je to tedy podruhé a z minulého roku jsem už trochu poučenější, zkušenější.

Předně mě lákalo vědět, kolik stupňů má voda a vzduch. Ne z toho důvodu, že bych se tím chtěl někde chlubit, ale je to důležité info pro mě – při tolika a tolika stupních se cítím takhle a takhle.
Speciálně k tomuto účelu jsem si opatřil a dotvořil digitální teploměr. Má sice nějakou tu mouchu, ale v podstatě dělá, co jsem chtěl. Měří teplotu vody a vzduchu, aniž bych promrzlý na břehu musel hledat nějakou lampičku a luštit hodnoty na teploměru.

Shodou okolností jsem teploměr zprovoznil na přelomu léta a podzimu. A protože jsem takový hračička, sestavuju si z nepřesných naměřených hodnot přesný graf :-)

Tak takhle zatím padala teplota vody v čase.
Zwischenablage2

Zvláštní je, že i když byla voda ještě nad 10 stupňů, připadala mi poměrně chladná.
Asi nejlepší na moje plavání byl zatím říjen, kdy byly teploty vody stabilně kolem 10 stupňů a na rybníku už nebyli rybáři.

Když voda klesla na hodnoty 7 stupňů a míň, nasadil jsem oproti loňsku takovou novinku.
Loni jsem se kvůli nedostatku zkušeností při těchto teplotách bál plavat přes rybník, a tak jsem vždycky udělal pár temp a uplaval tak 20 – 30m a hurá z vody.
Letos jsem zatím nevyměknul a pořád plavu přes rybník (pokud není zamrzlý) – tedy asi 200 m. Jsem plavec – šnek a tak ve vodě strávím tak 4 až 5 minut. Musím uznat, že asi dvakrát mi byla pěkná zima, když jsem jel na kole od rybníka do práce. Někdy mám problém si zapnout zip u bundy nebo u kabátu.

Další novinkou jsou pro mě boty. Loni jsem měl zimní boty s tkaničkami a měl jsem někdy docela problém se zavazováním zkřehlýma rukama.
Teď mám nazouvací boty a to je paráda.

Minulý týden byl rybník už jednou zamrzlý. Takže jsem se jen tak ponořil do díry v ledu, ale není to ono. Naštěstí to zase rozmrzlo.
Až rybník zase zamrzne, přesunu se asi hned na řeku.

A ještě jeden rozdíl proti loňsku.
Každé ráno jsem se probouzel a v posteli testoval, jestli nemám v krku knedlík a jestli nejsem nemocný. Teď už tak nějak vím, že asi nenastydnu, a tak jsem v klidu.

Shrnutí – zatím mě ve vodě neklepla pepka ani nechytla smrtelná křeč a to je určitě pozitivní. Zatím jsem nebyl nemocný, to je taky pozitivní.

Voda pod 5 stupňů je pro mě stále nepříjemně chladná, ale je to zvládnutelné a osvěžující :-).

Be Sociable, Share!