Richard Brautigan – Tokyo-Montana Express

Valí se na vás emaly s termíny, zvoní telefon, nahání vás šéf – nevíte co dřív.
A pak krátká pauza a vy se začtete do povídek Richarda Brautigana Tokyo-Montana Express a ocitáte se ve světě, kde se zastavil čas.

Od Brautigana jsem četl spíš náhodou The Hawkline Monster_ A Gothic Western a stáhnul jsem si celou jeho prozaickou tvorbu. Básně asi ani zkoušet nebudu, protože na to moje angličtina nestačí.

Tokyo-Montana Express je kniha krátkých povídek.
U některých mi připadalo, že ani nemají nějakou pointu (nebo jsem ji neodhalil kvůli mé slabší angličtině) – prostě jsem je vnímal jako takový obraz duševního rozpoložení autora. A kupodivu se mi líbila i většina těhlech bezpointovek.
montana
A ještě víc se mi líbily povídky, kde nějaká pointa byla.

Pěkně se to čte, už jen z toho důvodu, že se některé povídky odehrávají v Japonsku a ta exotika příběhy krásně ozvláštňuje.

Brautigan je výborný pozorovatel. Musel to být extra introvert, protože někdy je povídka vlastně jen takový rozbor nějaké situace, kterou viděl nebo zažil a nad kterou by se běžný člověk ani nepozastavil a spěchal by dál.

Od Brautigana jsem četl The Hawkline Monster_ A Gothic Western, paralelně s Tokyo-Montana Expressem čtu ještě Sombrero Fallout a musím říct, že kdybych nevěděl, že je všechno od jednoho autora, vůbec bych tomu nevěřil.

Na goodreads.com jsem dal Toky-Montana Expressu sice jen 3 hvězdičky z 5, ale líbilo se mi to víc než na 3 hvězdy. Ale 4 jsem zas dával knížkám, které mě hodně chytly. Tohle bylo tak nějak mezi, takové příjemné počteníčko.

Be Sociable, Share!