Stanley Kubrick: Život v obrazech (Stanley Kubrick: A Life in Pictures)

Listoval jsem si takhle v žebříčcích na csfd a do prvních 250 filmů se vešel i dokumentární film o režisérském klasikovi Stanleym Kubrickovi, který natočil jeho švagr.

Přiznám se, že mě jeho filmy moc nechytly. Vesmírnou Odysseu jsem ani nedokoukal celou, i když to je asi povinná klasika, Mechanický pomeranč tedy rozhodně nebylo něco, co by mě nadchlo, líbil se mi vlastně jen konec.

A tak jsem byl zvědavý, co na tom Kubrickovi vlastně všichni vidí. Měl se k tomu ve filmu vyjadřovat třeba i Stevem Spielberg, Woody Allen, Tom Cruise, a spousta dalšíc známých tváří, ale i členové rodiny .

Film je to udělaný pěkně. Začíná chronologicky Kubrickovým mládím, tím, jak mu tatínek koupil foťák a naučil ho hrát šachy. Obě tyto věci ho v životě hodně ovlivnily.

Líbilo se mi, jak začal točit filmy, jak jeho tatínek vybral svoji životní pojistku a Kubrick za ni natočil svůj první film. Jeho prvotiny nebyly žádné kasovní trháky, ale každý film ho posunul o kus dál, přihrál mu nějakou další příležitost.

Zajímavé bylo, jak přijal režírování již roztočeného filmu, protože asi tušil, že mu může získat věhlas a peníze na realizaci vlastních projektů, což se mu také podařilo.

Pak následovaly ukázky z natáčení jeho filmů, k filmům a jeho životu se vyjadřovali ostatní režiséři, herci, manželka atd..

Bylo to docela zajímavé. Celým filmem prostupoval jeden Kubrickův výrazný rys – perfekcionismus. Vlastnost v určité míře dobrá, zde ale hnaná do extrému. Proto se i někteří vyjadřovali o spolupráci s ním jako o práci na jedné straně velmi podnětné a zajímavé, zároveň ale problematické. Čili stručně – byla to výborná zkušenost, kterou bych už ale nechtěl nikdy zopakovat.

Líbilo se mi, že se Kubrickovi podařilo zařídit si život podle svého. Točil filmy, které chtěl točit, měl co se týká financí prakticky neomezené možnosti. Zároveň ale zůstal týpkem, který tráví svůj čas doma se svou rodinou..

Tak jo, film to byl pěkný, dokonce mě donutil k tomu abych dal Kubrickovi ještě šanci. Vybral jsem si k tomu bezmála tříhodinový film Barry Lyndon.

Tak mě třeba překvapí.

Be Sociable, Share!