Tastekid

Znáte to. Potkáte kamaráda a nakonec dojde řeč na to, co právě poslouchá, čte, nebo jaký zajímavý film viděl a co by vám doporučil.

Kdysi jsem slyšel o stránkách, které vám na základě toho, jaké věci máte rádi (tedy jako knížky, filmy hudba – ne třeba jídlo nebo holky :-)) doporučí, co by se vám mohlo líbit.

Nedávno jsem tápal, když jsem hledal nějakou pěknou knížku. A tak jsem začal googlit a našel jsem stránky www.tastekid.com. Asi to jsou ty, co jsem o nich kdysi slyšel.

Stránky vám cosi doporučí i bez registrace – to znamená, že do jejich vyhledávání napíšete třeba Queen a ono vám to tak nějak ukáže, co by se vám podobného mohlo líbit.

Já jsem tomu ale obětoval pár minut času, přihlásil se přes google+, který jsem ještě nikdy k ničemu nevyužil a do systému naládoval svou oblíbenou hudbu, filmy, seriály a spisovatele.

No a potom jsou výsledky mnohem relevantnější. A navíc se vám ukážou profily lidí, kteří mají rádi podobné věci a vy si listujete jejich seznamy oblíbenců. Vidíte, kolika lidem se daná věc líbí konkrétního člověka rozklikávat a prohlížet si, co se líbí jemu. Odlišnou barvou jsou označené věci, které se líbí vám i jim.

Moc se mi to líbí, i když to má podle mého názoru pár mušek.

Muška první je, že jde vesměs o anglická dílka – tedy. Češtinu jsem ani nezkoušel, ale nacpal jsem tam třeba pár modernějších německých knížek (s německým názvem, protože ani nevím, jestli to někdo přeložil do angličtiny) a zobrazilo se, že to mám rád buď jen já, nebo jeden dva lidi.

Další muškou je the. No, pokud nevíte, že třeba film The Rocky Horror Picture Show má na začátku to the, tak to vypadá, že to až zas tak moc lidí nezajímalo (a to jsou právě jen ti nešťastníci, co to zadali taky bez the). A když zadáte plný název s The, tak jste řádově úplně někde jinde. Takže tam kde si nejsem jistý, nebo jsem zpětně zjistil, že tam to The je, tak jsem uvedl i ten druhý název.

No a další věc. Při zadávání nastavíte v roletce, jestli právě chcete přidávat hudbu, knížky nebo filmy atd.. No a já jsem si třeba u Pulp Fiction v zápalu zadávání nepřepnul záložku a tak mi to schroupalo, jako že mám rád hudbu Pulp Fiction (což je naštěstí i docela pravda). Nikde jsem ale nenašel způsob, jak dílko nebo umělce ze seznamu odstranit.

Ale jinak supr. A třeba u zadávání jsem si uvědomil, jak málo mám oblíbených kapel nebo hudby, kterou bych tam uvedl.

Rezumé – služba supr. Chtělo by to možná, aby v ní bylo zapojeno víc lidí a nebáli se tam dávat i knížky a vůbec kulturu své země.
Já už to tam dopisuju.

Be Sociable, Share!