Teplotní čidlo ThermoPeanut

Minulý rok jsem se začal věnovat zimnímu plavání – to znamená, že se chodím před prací koupat na rybník i v zimních měsících.

Minulou sezonu jsem kromě ledna a února, kdy jsem chytil nějakou virozu, chodil plavat skoro každý všední den (když zamrznul rybník, chodil jsem do řeky).
Snímek obrazovky 2017-10-04 20:05:43
Protože jsem neměl se zimním plaváním zkušenosti, pořídil jsem si teploměr – asi za třicet korun takovou růžovou rybičku. Teplotu vody jsem chtěl znát kvůli tomu, abych věděl, při kolika stupních mám jaké problémy a abych to nepřehnal a nezkolaboval. A abych věděl, jak daleko můžu plavat.

S teploměrem ale bylo několik problémů.
Buď jsem měřil teplotu tak, že jsem ho na začátku dal do vody, pak jsem plaval a teploměr nakonec vylovil. Šel jsem na břeh a baterkou z kola nebo mobilem jsem si svítil na stupnici na teploměru.
Nevýhody – teploměr jsem někdy nemohl ve vodě najít. (Od října už je při ranní koupeli šero nebo tma).
Když byla velká zima – třeba 5 nebo víc stupňů pod nulou, byl docela problém tam řešit tyhle blbosti, takže jsem většinou teplotu neměřil.
Nebo jsem se vykoupal, ustrojil a potom jsem šel rukou strčit teploměr do vody.
K nevýhodám u první metody se ještě přidalo to, že u břehu je podle mého názoru často znatelně teplejší voda.

Chtěl jsem si tedy, když žijeme v té digitální době, pořídit něco rozumnějšího.

Požadavky:
Mělo by to být vodě odolné.
Chtěl jsem, aby se mi data zobrazovala na mobilu a to tak, že se data uloží – tedy abych nemusel na břehu vytahovat mobil.
Samozřejmě jsem nechtěl, aby to vážilo kilo nebo aby to bylo velké jako nákupní taška.
Cenu jsem si stanovil tak do 1 000 kč. (Zdá se to moc, ale do svých koníčků prakticky nedávám žádné peníze a obzvlášť zimní plavání mě nestojí kromě praní ručníku nic. Koupu se bez plavek a nepotřebuju žádné další vybavení :-)).

První hledání na internetu.
Představoval jsem si, že se na mě vyhrne x různých zařízení a já si pěkně podle svých kritérií vyberu.

Tak abych to nezdržoval – mým kritériím nevyhovovalo vůbec nic, ať jsem hledal kde chtěl. Ale ani náhodou.

Existuje takový plovák do bazénu, který by řekněme po menších úpravách vyhovoval, ale teplota se bohužel nezaznamenává – pro mě nepoužitelné. Hodnocení uživatelů navíc rozpačitá.

Nakonec už jsem uvažoval o fitneshodinkách, které měří teplotu pomocí ultračerveného paprsku. Ty bych dal nějaké voděodolné krabičky (hodinky byly sice vodě odolné, ale předpokládám, že se nedá paprskem měřit přímo ve vodě). Je to nějaký čínský výrobek. Stáhnul jsem si aplikaci, abych se podíval, jak to zaznamenává teplotu.
Nemile mě překvapilo už hodnocení aplikace :-)

Nedal jsem se odradit . Zaregistroval jsem se a z aplikace jsem odeslal přihlašovací mail, který asi dodnes bloudí někde po Číně – nikdy nedorazil. Zkusil jsem to ještě jednou – další vypuštěný bludišťák.
Takže tyhle hodinky jsem vzdal.

Mám kamaráda, který má takový zvláštní koníček – vyvíjí různá kamna. A tak jsem zkusil jeho, protože má určitě přehled o měřících zařízeních.
Něco mi říkal o chytrých čidlech. A další den mi poslal odkaz na ThermoPeanut.
cidlo1
I když jsem zkoušel hledat co nejvíc informací, moc podrobností jsem nenašel.
Jedna nevýhoda byla jistá – čidlo není vodě odolné.
Výhody – teplotu to mělo v sobě uchovávat po dobu 15 dní, i kdyby se člověk mezi tím přes bluetooth nepřipojoval mobilem.
Rozsah -20 až +40 stupňů (což by pro moje otužilectví mělo stačit :-)).

Co mi nebylo jasné, byly intervaly měření. Všude se psalo jen to, že jsou nastaveny intervaly 15 minut, které jdou snížit. A tady jsem se trochu bál. Plavu jen pár minut a někdy, když je voda pod 5 stupňů, nevydržím ve vodě dlouho – možná tak minutku. A to by mohl být problém.
cidlo2
Risk je zisk a tak jsem si čidlo objednal.

V eshopu rozbaleno.cz bylo za 600 kč, ale nějak mi to nevygenerovalo objednávku.

Tak jsem ho objednal ze sunnysoft.cz.
Abych mohl čidlo potápět, objednal jsem si někde ještě obal na mobil s krytím IP68 (lze ponořit do 5 metrů).
Vše dorazilo a tady jsou moje poznatky:

Pouzdro
Je to asi nějaká Čína, ale to nevadí. Pomocí dvou klapek se pouzdro otevře, vloží se předmět, v mém případě čidlo a zase zavře.
Tam není co pokazit. Kompas na pouzdru asi moc nevyužiju :-) (Možná se ještě časem podívám po nějakém menším vodotěsném pouzdru, ale to teď není důležité).

Čidlo
Stáhnul jsem si aplikaci (ta je pro více jejich výrobků), zaregistroval se a čidlo se na poprvé spárovalo s mobilem. Vše ok.

V nastaveních se dívám na intervaly – a sakra, nejnižší je 3 minuty, což je pro mě špatné.

Pročítám návod a mám šanci. Když se na čidlo zmáčkně, zapípá a změří teplotu. Jak zjišťuju později, ta se naštěstí i zaznamená. Takže mám snad vyhráno.
V aplikaci nastavuju interval měření ½ hodiny, protože víc nepotřebuju. Nepotřebuju vlastně ani to, ale čidlo nejde nijak jednoduše vypnout a takhle aspoň budu monitorovat teplotu venku u domu a ráno se v posteli podívám na mobil, kolik je venku stupňů.
cidlo3
Jak postupuju
Přijedu k rybníku, dvakrát zmáčknu v pár sekundovém intervalu čidlo (to pak budu v tabulce vědět, že jsem měřil teplotu vzduchu), hodím čidlo v pouzdru s plovákem do vody. Odstrojím se, zaplavu a když vylézám, zase dvakrát zmáčknu. Na časové ose podle toho potom poznám, kolik měla v té době voda.

Čidlo má pro mě asi jedinou nevýhodu, která ale není nijak zásadní. Asi to ani není chyba čidla – možná aplikace nebo mého mobilu. Nějak se mi nestahují ta uložená data. Teda stahují, ale nějak nepravidelně. Ale mě to nevadí, prostě, párkrát otevřu aplikaci a ony se časem stáhnou. Zkoušel jsem vypnout na mobilu bluetooth, nepomohlo. Pomůže až restart mobilu. Pro moje účely to je i tak ok.

A teď přichází jedna super věc, o které jsem ani nevěděl, že u čidla funguje. Jedním kliknutím na mobilu si můžu nechat poslat z mobilu data v tabulce ve formátu csv na mail. Pak se nechá s daty pěkně pracovat.
Jsem spokojený, vše (až na to stahování dat) funguje tak jak má. Na to, že čidlo není vůbec určeno k tomu, na co ho používám, je to bomba.
tabulka
A tady ještě pár věcí, které čidlo umí, ale já je nevyužívám (zatím):

lze nastavit spodní a horní teplotní hranici. Po jejím překročení nebo podkročení začne čidlo pípat a nebo se pošle hláška na mobil. To lze samozřejmě deaktivovat.

Lze nastavit frekvenci měření a frekvenci notifikací.

Na mobilu se zobrazuje nejnižší a nejvyšší teplota

Lze provést offset – kalibraci.

Stupně lze zobrazovat v stupních Celsia nebo Farenheita.

Čidlo spolupracuje s Nest – termostatem a podporuje IFTTT.

Suprový je ten export dat do mailu.
cidlo4
Můžete si koupit víc čidel a nastavit si u nich různé barvy.
Samozřejmostí je měření okamžité teploty z mobilu. Tady si ale dejte pozor, aby byl mobil spojený blutučkem s čidlem. Sdandardně totiž není. Takže zmáčknete na velké kolečko, kde vidíte kvalitu bluetooth-připojení a stav baterie. Mimochodem, ta by měla vydržet v závislosti na časových intervalech a teplotě tak půl roku, pak jde vyměnit. Je to standardní knoflíková baterie.

Takže, úkol splněn. Až na to podivné odesílání dat z čidla na mobil vše funguje jak jsem si představoval. A tahle vada mi nevadí. Ale možná přesto zkusím napsat na jejich podporu, čím to asi je.

Závěr – spokojenost, cíl splněn!!!

Be Sociable, Share!