Vlasta Třešňák – To nejdůležitější o panu Moritzovi

O Vlastovi Třešňákovi toho moc nevím. Vlastně jen to, že to je písničkář, malíř a podle toho, že jsem dočetl jeho knížku, tedy i spisovatel.
Vím, že odešel po nátlaku do ciziny.
Písničky od něj žádné neznám – ale po přečtení jeho knížky To nejdůležitější o panu Moritzovi si určitě něco zkusím poslechnout. Proč?

moritzProtože jsem z té knížky, skládající se ze tří povídek, nadšený. Tedy u prvních dvou povídek bych řekl „dost dobrý“, u třetí povídky, podle které dostala knížka název, říkám „super!“.

O čem to je?
Všechny povídky jsou asi hodně autobiografické, prosvítá jimi taková zvláštní melancholie emigranta, měl jsem z toho pocit vykořenění….
Všechny povídky se odehrávají v Německu.
Jsou psány takovým zvláštním stylem. Postupně se k sobě skládají běžné, ničím výjimečné příhody, popisy situací, někdy to je až trochu repetitivní. A potom se odhalí celek a já si, nebo přinejmenším v té poslední povídce řekl – ty jo, to je teda dobře vymyšlený.
U třetí povídky To nejdůležitější o panu Moritzovi už byly asi jedna nebo dvě věci pro mě na hranici vykalkulovanosti, ale pořád se to nepřehouplo do toho, že by to bylo nevěrohodné.

Jestli se mi něco nelíbilo?
Těžko říct, čím to bylo způsobeno. E-knížku mám totiž staženou z nějakého ne právě oficiálního zdroje a chyběla tam určitě ještě nějaká korektura. To by mi nevadilo. Spíš mě udivovalo, že v takhle skvělých povídkách skřípou nějaké detaily – a právě tady nevím, jestli to byla Třešňákova chyba nebo něco s těmi korekturami.
Někde byl třeba název skupiny – tuším Judas Priest, a bylo to napsána nějak zkomoleně. Nebo věta, že něco bylo naaranžováno tak, jako by to dělal Josef Drtikol. Je možné, že mi něco uniká a nějaký Josef Drtikol je, ale asi tam měl být František Drtikol.
Ale celkově to jsou detaily, které, i kdyby to byla spisovatelova chyba, nemohou zabránit mému nadšení.

Be Sociable, Share!