www.speaking24.com – zkušenosti po více než 3 měsících

minulém článku jsem psal o tom, že se snažím pomocí skypu vylepšit svoji mluvenou angličtinu.

Přes stránku  www.speaking24.com jsem si našel lidi, se kterými se bavím anglicky o všem možném i nemožném a tady jsou moje zkušenosti po čtvrt roce celkem intenzivního používání skype a stránky www.speaking24.com.

Nevedu si přesnou statistiku, ale podle paměti jsem mluvil asi s 12 až 15 různými lidmi z různých zemí. Není to moc, ale později vysvětlím proč tomu tak je.

Na začátku jsem si zatrhnul možnost, že chci, abych se zobrazoval na seznamu a čekal jsem, kdo se mi ozve. To fungovalo celkem pěkně, většinou jsem nečekal víc než ¼ hodiny, ale nevýhodou je, že si nevyberete, kdo zavolá. Ale to může být naopak výhoda, jste trochu překvapeni, kdo a odkud si s vámi chce povídat. Dobré je se po zahájení hovoru odhlásit z speaking24, protože se vám tam jinak do hovoru dobývají další volající.

Potom jsem se snažil kontaktovat některé lidi sám. Chtěl jsem mluvit s někým ze zemí, o kterých jsem se chtěl dozvědět víc a to přímo od někoho z tamních obyvatel.

Tady je zase trocha nevýhoda v tom, že ne vždy se dovoláte. Někdy už dotyčný s někým mluví, někdy to kdo ví proč nebere. Ale při troše trpělivosti se časem zadaří. Často se stane, že se nedovoláte, ale potom tam máte od toho člověka vzkaz, že si vás chce přidat do kontaktů na skype.

U některých lidí, kde jsme se přidali do kontaktů ale dlouho neobjevili a nebo jsem s nimi nemluvil a tak je dobré občas seznam pročistit a tyhle kontakty vymazat.

Dobrá funkce skype je, že lze sdílet s partnerem svou obrazovku. Tak mám takový adresář, kde mám fotky rodiny, naší vísky, Prahy,  přírodních zajímavostí v okolí a někdy děláme takovou slide-show.

Moje zkušenosti jsou následující:

z těch asi 12 různých lidí jsme si „sedli“ jak úrovní angličtiny tak lidsky asi se 4 a s těmi si volám v podstatě pravidelně.

Jedním z nich je Ital, který má velkou motivaci k učení, protože chce příští rok vycestovat někam pryč. S ním mluvím tak dvě až tři hodinky týdně. Dobré je, že už se bavíme o tématech, kde jdeme dost do hloubky a tady narážím na hranice své slovní zásoby. Zároveň mě hodně motivuje. Někdy se cítím unaveně a nechce se mi skypovat, ale už tam od něj mám vzkaz, jestli jsem tam a tak se překonám a nakonec jsem rád.

Další je Polák, který je skoro stejně starý jako já, máme podobné koníčky a vždycky je o čem si povídat a je sranda. Taky tak hoďka dvě týdně. U něj si jsem skoro jistý, že se někdy v létě někde setkáme.

Občas se mi ozve jeden Chorvat, který se na univerzitě v Záhřebu učí česky. Tak s tím kecáme tak jednou za dva tři týdny.

Pak je tu ještě jedna Ukrajinka, se kterou se asi rozjede taky pravidelnější anglická konverzace.

 

No a pak jsou tady různé experimenty. Mluvil jsem s jedním studentem z Iránu. Mluvil hodně pěknou angličtinou a bylo zajímavé dozvědět se něco o téhle zemi přímo od domorodce. Vyprávěl o raziích náboženské policie, o tom, jak má stejně většina lidí tajně satelity, jak je to s jaderným programem, americkým embvargem a jak si slibuje velké změny od nového prezidenta.

Škoda, že se nezdařil hovor s jedním Afgáncem. Nějak to pořád hučelo, já jsem ho slyšel, ale on mě ne.

Mluvil jsem s jedním Španělem, Bulharem, asi se třemi Rusy, ale tady bych chtěl najít někoho, kdo mluví trochu líp než oni a kdo by mi trochu přiblížil ruský pohled na svět. Mluvil jsem s jedním Kazachem – taky zajímavé.

Z národů, které bych chtěl určitě kontaktovat – Bělorusko, Vietnam, možná ještě ten Afgánistán a asi i Irák. Občas se tam objeví nějaký Švéd, tak asi i to. Ale nebráním se ničemu.

Po třech měsících cítím velký pokrok v plynulosti mého mluveného projevu, určitě jsem si i hodně rozšířil slovní zásobu. Po konverzacích už se necítím tak unavený jako na začátku, kdy mi hlava jela na plné obrátky.

Něco pro ty, co ještě váhají: základem je NEBÁT SE A PROSTĚ NĚKOMU ZAVOLAT NEBO SI NECHAT ZAVOLAT!!!!

Vypnout to můžete vždycky, toho člověka vymazat z kontaktů taky.

Můj cíl je následující: chtěl bych mít víc kontaktů s lidmi, se kterými si volám pravidelně, abych nemusel hledat na www.speaking24.com. A jen občas zavolat někomu z nějaké zajímavé země. Z velké části už se mi tehle plán splnil.

Tak někdy na skype?

 

 

 

Be Sociable, Share!