Xiaomi Redmi 1S – první zkušenosti

Skoro před 4 lety jsem si koupil telefon Sony Erricson Xperia mini pro a byl jsem s ním spokojený. Problém byl sice s pamětí, pořád jsem musel něco odinstalovávat nebo pomocí aplikace přesouvat na SD kartu, Android byl nějaká prahistorická verze, ale telefon sloužil dobře, čest jeho památce.
Postupně ale odcházely některé funkce. Hřebíčkem do rakve bylo dobíjení – ke konci jsem musel mobil asi 5x restartovat, než se chytla nabíječka. Nakonec jsem musel zkoušet různé nabíječky a šlo dobíjet jen některou.

Špekuloval jsem nad tím, co si koupit. Požadavky: tak 3 000-3500 (za tu cenu asi přes Aukro), co největší baterie, ale hlavně vyndavatelná, telefon ne úplně velikosti sloního ucha, notifikační dioda, přijatelný foťák a slušně hrající reprák, spolehlivost….

Uvažoval jsem o nějakém Lenovu. Ohromné baterie sice za cenu velkých rozměrů mobilu, ale do toho bych i šel. Když jsem si ale našel typ, co mi vyhovoval, psalo v nějaké recenzi pár lidí, že mají problém s příjmem signálu. Takže se mi nechtělo riskovat, že budu mít sice z mobilu super fotky, ale bude problém chytit signál na volání.

Postupným vylučováním různých typů jsem došel ke Xiaomi. Začal jsem sledovat aukce Xiaomi Redmi a Xiaomi Redmi 1s /liší se trochu parametry/, asi do 3 aukcí jsem se zapojil, ale nevyhrál.

Jednou pozdě večer jsem přišel domů, na Aukru bylo Xiaomi Redmi 1S ještě s 1,5 letou zárukou, telefon vůbec nepoškozený za 3000 kč i s dopravou na kup teď. Tak jsem si ho koupil.
Následující řádky tedy neberte jako nějakou ofic recenzi, protože telefon už byl použitý a já nevím, jaké aplikace na něm původně byly a co si doinstaloval majitel přede mnou.

Kvůli tomu, že na předešlém mobu jsem měl předpotopní android, nevím, jestli je něco přímo vymakanost tohohle novějšího Androidu – 4.3.cosi nebo té čínské verze MUI.

První dojmy
Z nedočkavosti jsem trochu podělal první věc. Nějak jsem si to popletl a měl jsem za to, že se do telefonu dávají mikro SIMky. Cestou domů jsem si tedy nechal tu svoji ostřihnout, abych neměl problém. Tím jsem si ale problém vytvořil. Do telefonu se totiž dávají ty normální (myslím, že je to mini). Protože jsem neměl žádnou redukci (stojí pár korun, ale večer ji na vesnici už asi nikde nekoupíte), dalo mi docela dost času ve výřezu telefonu pro simku tu malou simku ustavit tak, aby se chytla – myslím tak dvacátý pokus? Ale byla to moje chyba. Kartu jsem neměl stříhat. Ale znáte to, nedočkavost. (pro doplnění, telefon je 2 simkový, já ale využívám jen jednu).

Tak jo, telefon naskočil. Hurá.
Někde jsem četl, že tehle telefon má v sobě nějaký pěkný návod, ten jsem ale nenašel (ani nehledal) a navíc, rád zkouším věci sám, což se někdy i vymstí :-). Ale o tom později.

Nacucnutí kontaktů z googlu proběhlo hladce, stáhnul jsem si pár aplikací, na které jsem byl zvyklý a vyházel něco, co tam měl původní majitel, nebo co mi přišlo jako neužitečné.

Až na několik detailů vše běhalo jak má, naprostá spokojenost. Později se rozepíšu více o některých funkcích.

A teď k těm detailům. Problém první – budík. Byl jsem zvyklý na jeden budík z play-marketu, tak jsem si ho nainstaloval. Ten sice budil, ale jen, pokud jsem nezapnul opakované buzení podle dnů. To jsem dvakrát málem zaspal.
Měl jsem dojem, že jsem v počáteční euforii nějaký asi originální budík odinstaloval. Zkusil jsem nainstalovat ještě jeden jiný z marketu a měl jsem ten samý problém.
Když jsem se později prodíral různými aplikacemi a nastaveními, všiml jsem si, že tam jsou v nějakých nástrojích hodiny a pod jednou z jejich záložek budík. Byla to tedy ta originální aplikace, kterou jsem naštěstí nevyhodil a ta šlape jak má. Takže zas, kdybych nedělal blbosti, bylo by vše ok.

Problém č. 2: smsky. Z nějakého neznámého důvodu se mi u některých smsek neukazoval odesilatel a konverzace se mi správně neřadily. Stáhnul jsem si tedy nějakého jiného sms-klienta a bylo po problému.

Tím ale netvrdím, že to dělá každé Xiaomi 1S, nevím.

A teď už bude prakticky jen samá chvála.
Vizuálně není telefon žádný Apple, ale je to standard, mě se líbi. Koupil jsem si takový ten plastový prezervativ asi za 150 kč, takže mobil neklouže v ruce a je trochu chráněný. A z ustřiženého rukávu košile jsm si ušil pytlík, něco jako na kuličky.

Baterie je naštěstí vyndávací, sice jen 2200 mAh, ale pokud telefon pořád netůduju, tak vydrží dva dny, což je ok. (využívám ale jen jednu simku).
Vyzkoušel jsem i aplikaci Eldomondo na trackování trasy při jízdě na kole a asi za dvě hodiny jízdy ubylo jen směšných pár procent.
Takže, není to zázrak, ale je to fajn.
Navíc jsem si koupil powerbank na 6000 mAh, takže na cyklovýlety nebo dovolenou to bude dobré.

Příjemně mě překvapilo, jak je ten systém vymakaný. A jak jsem psal výše, nejsem schopen porovnat, co je Androidí vymoženost a co MUI. Ale nastavit jde snad všechno, na co si vzpomenu včetně rootu.

Myslím, že mají i docela ošéfovanou bezpečnost – vždycky se to ptá, že chcete udělat to a to a bude to vzhledem k bezpečnosti vyžadovat to a to, chcete to opravdu provést? Samozřejmě jde většinou nastavit, aby se to příště už neptalo.
Nastavit jde ukazatel spotřebovaných dat, má to antivir, blacklist, možnost nahrávání hovorů a další věci.
Líbí se mi vychytávky, jako třeba jednoduché rozsvěcení baterky nebo spuštění foťáku.

Fotky jsou v poho, má to i přední kameru, kterou já ale asi moc nevyužiju, zadní má tuším 8 mega. Spokojenost. Jen maličkost, kterou bych zlepšil. Bočním tlačítkům lze přiřadit různé funkce – zoom, spoušť, dávkované fotografování. Mě by vyhovovala na tlačítku pro vypínání mobilu spoušť, ale z nějakého důvodu tady ta možnost není. Ale to je opravdu kravina.

Reproduktor hraje pěkně, i když si myslím, že by zvuk mohl být i o chloupek hlasitější. Ale stačí.

Sluchátka se k telefonu nedodávají, což mi nevadí, protože je stejně nepoužívám.

GPSka naběhla u Eldomonda prakticky okamžitě, spokojenost.

Notifikační dioda bliká při různých událostech různými barvami (vše lze nastavit), což se mi hodně líbí.

V recenzích byla asi největší výčitka k telefonu nepodsvětlení těch tří tlačítek, ale po chvilce jsem si na to zvyknul a nevadí mi to.

Takže alespoň pro mě tehle telefon nemá chybu.

Be Sociable, Share!